V čarobni podzemni svet

Foto: Borut Lozej Paradiz Foto: Borut Lozej Škocjanske jame Foto: Borut Lozej Reka Reka Foto: Borut Lozej Svetinova dvorana Foto: Borut Lozej Slap v oknu Foto: Borut Lozej Sumeca jama Foto: Borut Lozej Sumeca jama 2 Foto: Borut Lozej Dolina PSJ Foto: Borut Lozej Ponvice v Skocjanskih jamah Foto: Borut Lozej Mohorciceva jama Foto: Borut Lozej Mohorciceva jama 2 Foto: Borut Lozej Cerkvenikov most
Lansko leto je Škocjanske jame obiskalo rekordno število ljudi.
Oglej si celoten članek

Škocjanske jame je v lanskem letu obiskalo več kot 178.000 ljudi s celega sveta. Za obiskovalce so tako privlačne, ker so vpisane v Seznam svetovne dediščine pri Unescu, kar si zaslužijo le največje svetovne naravne in kulturne znamenitosti.

Poleg tega so bile leta 1999 vpisane na seznam Ramsarske konvencije in s tem postale prvo podzemno mokrišče v Evropi. Med drugim se ponašajo z največjo doslej odkrito podzemno dvorano v Sloveniji in eno največjih na svetu sploh. Martelova dvorana ima prostornine kar 2,2 milijona kubičnih metrov, ki pa turistom žal ni na ogled.

Pravljična Paradiž in podzemna soteska

Težko je ugotoviti, kateri del Škocjanskih jam vas bo najbolj navdušil. So zelo raznolike, saj jih sestavlja splet enajstih jam, udornic, ponorov, naravnih mostov. Jame ob tem lepšajo raznobarvni in orjaški kapniki različnih oblik, orgle in ponvice, skozi jame pa teče tudi reka Reka, ki daje celotnemu spletu poseben pečat. Pohvalijo se lahko z enim največjih podzemnim kanionov na Svetu, ki ga petdeset metrov nad vodo prečka znameniti Cerkvenikov most, ob katerem vam zastane dih.

Začudeni boste nad lepoto tako imenovanega Paradiža, ki je pravi raj poln barvitih kapnikov. Prevzela vas bo tudi Velika jama, ki je dolga 120, široka 60 in visoka 30 metrov. Največji stalagmit v njej je star več kot 250 tisoč let. Za pokušino v fotogaleriji objavljamo nekaj utrinkov, ki jih je v objektiv ujel fotograf, naravovarstvenik in vodič v Parku Škocjanske jame Borut Lozej. V fotogaleriji je tudi čudovita fotografija slapu v oknu, ki je zmagala na četrtem fotografskem tekmovanju Balkan Photo Contest z naslovom Mi in jame.

Obisk Škocjanskih jam je posebej privlačen prav v hladnejšem delu leta, saj je temperatura v jami okoli 12 stopinj Celzija. V hladnejšem obdobju leta je zrak v jami še bolj čist in svež. Meglice, ki so poleti prisotne v jami, pozimi in spomladi običajno ne vidimo. V tem času lahko izkoristite tudi zimske popuste, ki za upokojence, družine in društva veljajo le še do konca marca. Park Škocjanske jame se nahaja na Krasu, slabih pet minut vožnje od najbližje avtoceste pri izvozu Divača.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.