200 sekund pri 6.100 km/h

Foto: Žurnal24 Grafična upodobitev waweriderja. Do konca leta naj bi naredili še nekaj testov z

Your browser doesn’t support HTML5 video

Američani so postavili nov rekord v dolžini supersoničnega leta. Plovilo X-51A je blizu petih machev letelo kar 200 sekund.
Oglej si celoten članek

Brezpilotnega X-51A Waveriderja (jahača valov) je visoko pod nebo ponesel legendarni bombnik B-52. Tam se je X-51A ločil, obenem pa se je zagnal raketni motor pomožne enote. Ta je plovilo pospešilo do hitrosti 4,8 macha (5.875 km/h), ko se je šele prižgal glavni t. i. scramjet motor letala.

V zavihku VIDEO si oglejte simulacijo leta.

Predhodnik X-43 je še vedno nosilec hitrostnega rekorda, saj je letel s hitrostjo kar 12.144 km/h (mach 9.8)

Slednji je nato plovilo gnal po nebu s hitrostjo 5 machov (6.120 km/h), faza pa je trajala kar 200 sekund oziroma desetkrat dlje od dosedanjega rekorda predhodnega testnega plovila X-43. Ko je goriva zmanjkalo, je letalo padlo v Tihi ocean.

Desetkrat dlje
Čeprav ne gre za najhitrejši let na svetu, pa so znanstveniki navdušeni. X-51A je namreč v nasprotju s podobnimi supersoničnimi testnimi plovili poganjalo povsem običajno letalsko gorivo, poleg tega pa so naredili velik korak naprej v času delovanja scramjet motorja.

Prvi je prek hitrosti zvoka (1.115 km/h) leta 1947 poletel Chuck Yaeger

Njegova posebnost v primerjavi z običajnimi reakcijskimi motorji, ki lahko dosegajo hitrosti do 2,5 macha, je, da nima ventilatorja in ima zelo malo sestavnih delov. Strokovnjaki tehnologijo opisujejo za podoben korak, kot je bil preskok iz propelerskih na reaktivne motorje, v bodočih desetletjih pa naj bi revolucionirali polete. Še prej naj bi jih uporabljali kot pogonske motorje za bojne izstrelke, a morajo strokovnjaki do takrat opraviti še veliko testov in prilagoditev. Med drugim je scramjet motor mogoče zagnati šele, ko plovilo že doseže visoke hitrosti, pri katerih je omogočen zadosten pretok zraka skozenj.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.