342 stanovanj na Brdu le naprodaj

Foto: J. Z. brdo1 Foto: Žurnal24 brdo2 Foto: Žurnal24 brdo3 Foto: Žurnal24 brdo4 Foto: Žurnal24 brdo5 Foto: Žurnal24 brdo6 Foto: Žurnal24 brdo7 Foto: Žurnal24 brdo8 Foto: Žurnal24 brdo9 Foto: Žurnal24 brdo91 Foto: Žurnal24 brdo92 Foto: Žurnal24 brdo93 Foto: J. Z. brdo94 Foto: J. Z. brdo95 Foto: J. Z. brdo96 Foto: J. Z. brdo97 Foto: J. Z. brdo98 Foto: J. Z. brdo991 Foto: J. Z. brdo992 Foto: J. Z. brdo993 Foto: J. Z. brdo994
Stanovanjski sklad danes začenja s prodajo 342 stanovanj na Brdu v Ljubljani. Cene od 1.840 do 1.935 evrov za kvadratni meter.
Oglej si celoten članek

"Prostora za nižanje cen ni," je napovedal direktor državnega stanovanjskega sklada Žiga Andoljšek, saj cena zgolj pokriva stroške gradnje, zato je po njegovih besedah tudi konkurenčnejša kot druga ponudba na trgu. Ta je menda v tem okolišu okrog 2.400 evrov za kvadratni meter. 

Vrednost stanovanj so določili po modelu na podlagi površine, ceno pa so nato zvišali glede na lego in velikost. Tako je stanovanje v pritličju nekaj cenejše, manjša stanovanja so na kvadratni meter nekaj dražja, večja pa cenejša. Cene dokončanih stanovanj s shrambo in parkirišči (vsako stane 10.750 evrov) so tako od slabih 90 pa do 255 tisoč evrov (z DDV). 

Razpis že objavljen, vselitev oktobra

Razpis je na spletni strani stanovanjskega sklada že objavljen, prijave bodo zbirali od 28. julija do 15. septembra, izbor bo opravljen do 16. oktobra, predaja stanovanj pa bo v oktobru in novembru. 

"Smo zmerni optimisti, kriza še traja, na podlagi povpraševanja pa menim, da ljudje pričakujejo to sosesko," pravi Andoljšek, ki sicer ne pričakuje, da bodo vsa stanovanja prodana takoj. 

Prednost mlade družine, možna preprodaja

Prednost bodo imele mlade družine s predšolskim otrokom, nato mlade družine z osnovnošolcem, nato ostale družine, gibalno ovirane osebe in mladi do 27 let. Znotraj posamezne kategorije bodo imeli prednost tisti z več otroki ali z otroki s posebnimi potrebami in varčevalci v stanovanjski varčevalni shemi, med mladimi pa tisti, ki prvič rešujejo stanovanjski problem. 

Stanovanjski sklad tokrat v pogodbi ne bo imel predkupne pravice, na vprašanje, ali se ne bojijo, da bi kupci stanovanje takoj preprodali za višjo ceno, pa je odgovoril, da se jim je zdela omejitev nepotrebna in da lahko vsak s svojim premoženjem prosto razpolaga. 

Andoljšek je poudaril, da kupci z nakupom stanovanja od sklada nimajo nobenih dodatnih stroškov ter da bodo dobili bančno garancijo za odpravno napak v dveh letih od nakupa, hkrati pa niso mogoči nobeni dodatni popusti ali posebni dogovori.

Stečaji izvajalcev tudi plus, ne le minus

Gradnjo, ki se je začela že leta 2010, je spremljalo veliko zapletov zaradi stečajev izvajalcev, a je Andoljšek dejal, da je to tudi pozitivno, saj je vsak nov izvajalec, ki je prevzel dela, ponovno preveril kakovost dotedaj opravljenega dela.

Kredita na skladu (še) ni mogoče dobiti

Kreditne sheme stanovanjskega sklada še ni, saj jo mora potrditi nov nadzorni svet. "Računamo na komercialne banke, če smo vanje vložili 3,5 milijarde evrov davkoplačevalskega denarja, naj opravljajo svoje poslanstvo," je dejal Andoljšek. 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 9

  • 08:35 24. Julij 2014.

    Se strinjam, tudi v Ljubljani so stanovanja, ki jih je prodajal SSRS daleč pod nivojem, če pa želiš, da odpravijo …

  • 21:42 23. Julij 2014.

    Ovca, najbrž sva soseda. Mislim, da se vsi strinjamo, da se nebi selili sem, če bi vedeli kaj nas čaka. …

  • 21:38 23. Julij 2014.

    Iz prve roke vam povem... stanovalec novogradnje v Borovnici. Problemov miljon... ko je pa treba kaj popravit pa sklad noče …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.