Bešič Loredan rešitev napoveduje že do 1. maja

Foto: Anže Petkovšek Novinarska konferenca, na kateri je minister za zdravje Danijel Bešič Loredan skupaj s svojima svetovalcema Tjašo Vidic in Alešem Šabedrom predstavil ožjo ekipo in načrt dela.
Foto: Anže Petkovšek Novinarska konferenca, na kateri je minister za zdravje Danijel Bešič Loredan skupaj s svojima svetovalcema Tjašo Vidic in Alešem Šabedrom predstavil ožjo ekipo in načrt dela.
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan se je s predstavniki zasebnih zavarovalnic pogovarjal o rešitvah glede premij dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Oglej si celoten članek

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je napovedal, da bodo do 1. maja pripravili rešitev, s katero bi preprečili nadaljnji dvig premij. Ob tem ni izključeno niti krajšanje časovnice ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

Na današnjem srečanju so predstavniki zavarovalnic ministru, kot je dejal, pojasnjevali, da je 74 milijonov evrov rezerviranih sredstev, ki so jih z interventnim zakonom namenili za opravljanje storitev, "po njihovih izračunih praktično porabljenih".

Zavarovalnica Generali kot prva ugotavlja, da so ta sredstva v celoti porabili. Ob povišanju produktivnosti, ki presega oziroma je vsaj na stopnji iz leta 2019, pričakujejo, da bodo potrebna sredstva za plačilo zdravstvenih storitev s strani zavarovalnic bistveno višja od sredstev, zbranih s premijami, je dejal minister. Generali bo z majem tako za 10 evrov oz. 30 odstotkov zvišala premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

"Začeli smo se soočati z dejstvi"

Tak dvig premije je po oceni vlade neupravičen, je ponovil minister. Napovedal je, da bodo naredili natančno analizo, so pa že ugotovili, da so se stroški v zdravstvenem sistemu bistveno zvišali "in to precej več, kot smo mislili".

Kot je dejal, so se danes "začeli soočati z dejstvi", nadaljujejo naslednji teden v četrtek, tudi na vladni strani bodo iskali rešitve. "Moramo stopiti na stran ljudi. Dejstvo je, da je dvig za 10 evrov za marsikoga preveč," je ocenil. Ob tem je opozoril, da lahko, če vse tri zavarovalnice enakomerno dvignejo premijo, pride do tega, da prebivalci ne bodo več plačevali dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

Foto: Andrej Leban Čakalnica zdravnik ambulanta bolnišnica pacienti klinika

Čakajo poročila o porabljenih sredstvih

Na ministrstvu od zavarovalnic sedaj pričakujejo mesečna poročila, koliko sredstev je bilo porabljenih in za kaj. "Verjetno bomo potrebovali nekaj časa, ampak do 1. maja bo vse jasno," je dejal. V aprilu bodo tako po njegovi napovedi našli rešitev. Kot poudarja minister, želijo, da do dviga premij dopolnilnega zavarovanje ne pride.

"Dobro je to, da obstaja interes na vseh straneh, da do dviga premije ne pride. Kako bomo to naredili, pa v tem trenutku težko rečem," je dejal. Na vprašanje, ali je odprta možnost zamrznitve cen premij in da bi del krila država, je Bešič Loredan dejal, da so "vse opcije odprte".

Vztrajali bodo tudi pri ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Časovnico pa bi po besedah ministra lahko tudi skrajšali, za zdaj je namreč predvideno, da bi dopolnilno zavarovanje ukinili s 1. januarjem 2025.

Civilna iniciativa vladi postavila ultimat

"Zdravstveni sistem se nam sesuva pred očmi. Dovolj je časovnic, ki se vseskozi zamikajo in ne vodijo nikamor. Dovolj je praznih obljub. Naši zakonski predlogi trenutno predstavljajo edino konstruktivno vsebino, s katero lahko uspešno naslovimo trenutno zdravstveno krizo," pravijo v Iniciativi Glas ljudstva. "Pričakovali smo, da bi krizo reševalo ministrstvo za zdravje, vendar se to raje ukvarja z digitalizacijo in politično podreditvijo ZZZS. Civilna družba pa namesto vlade piše zakone in organizira javne razprave."

Napisali so predloge treh zakonov, in sicer interventni zakon, v katerem predlagajo rešitve za krepitev javnega zdravstva ter paket dveh zakonskih sprememb, s katerima ukinjajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje in predlagajo pravičnejši davek. 

Civilna iniciativa zahteva transparentnost in sodelovanje javnosti ter civilne družbe pri zdravstveni reformi. Ministrstvu očitajo, da se zdravstvena reforma pripravlja skrita pred očmi javnosti. Predlog, ki predvideva preoblikovanje javnih zdravstvenih zavodov v gospodarske družbe, so označili za "nesprejemljivo podjetizacijo in privatizacijo javnih ustanov, v popolnem nasprotju z vsemi predvolilnimi in koalicijskimi zavezami". Ministrstvu očitajo tudi sodelovanje zgolj z zdravniškimi interesnimi skupinami. 

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 35

  • 12:33 8. April 2023.

    Loredan se boji tajkuna, pri katerem dela popoldan!

  • 00:32 8. April 2023.

    "..so pa že ugotovili, da so se stroški v zdravstvenem sistemu bistveno zvišali "in to precej več, kot smo mislili". …

  • 00:17 8. April 2023.

    "Dobro je to, da obstaja interes na vseh straneh, da do dviga premije ne pride." Zavarovalnice očitno nimajo tega interesa, …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.