Brez dogovora glede dežurstev

Foto: Žurnal24 (Foto: BOBO)
Stališča zdravniškega sindikata Fides in vlade glede predlaganih sprememb zakona o sistemu plač v javnem sektorju se po današnjem sestanku niso zbližala. V sredo nadaljevanje pogajanj.
Oglej si celoten članek

Fides vztraja pri umiku omenjenih sprememb zakona, minister za zdravje Dorijan Marušič pa poudarja, da predlog zakona ostaja v parlamentarni obravnavi. Za skupno mizo bodo spet sedli v sredo.

Če bi želeli predlog zakona spreminjati, so potrebna dopolnila, je dejal Marušič v izjavi za javnost po sestanku s premierjem Borutom Pahorjem, ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs in predsednikom Fidesa Konradom Kuštrinom.

Tako bosta ministrstvo za zdravje in ministrstvo za javno upravo skupaj pripravila memorandum vladnih stališč, ki ga bodo v sredo izročili predstavnikom Fidesa. Na vprašanje, ali se lahko odstotki znižanja plačevanja dežurstev kaj spremenijo, Marušič pojasnjuje, da bi bilo to možno, če bi ob tem odprli kolektivno pogodbo, kjer bi iskali reorganizacijske mehanizme za prihranek sredstev. Hkrati pa poudarja, da bi bilo za to treba pridobiti soglasje vlade.

Kuštrin pa je ponovil, da bodo zdravnikom predlagali, naj prekličejo soglasja za delo prek polnega delovnega časa, če vlade ne bodo uspeli prepričati.

Predlog novele namreč predvideva prepolovitev plačila nadurnega dela v zdravstvu. Fides je že v četrtek začel zdravnike obveščati o njihovih delovnih pravicah, med drugim tudi o pravici, da umaknejo svoja soglasja za delo čez polni delovni čas.

"Zakon je vložen, obstaja majhna verjetnost, da bi prišlo do bistvenih popravkov," pa je danes ob robu seje DZ dejal premier Pahor. Sam se je sicer s sindikatom Fides pripravljen pogovarjati toliko časa, dokler bo tudi Fides pripravljen poslušati argumente vlade in jih upoštevati pri neki, morda kompromisni, rešitvi.

Zdravstveno osebje po njegovih besedah tudi ne more posebej izstopati iz plačnega sistema v javnem sektorju. "Lahko pridemo do določenih kompromisnih rešitev, toda te morajo biti načelno sprejemljive tudi za druge sindikate v javnem sektorju," pravi Pahor in opozarja, da bi se v nasprotnem primeru dokončno skrhalo zaupanje v pravičnost in učinkovitost plačnega sistema.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.