Dodatek za stalnost bo ostal, pogajanja vseeno pod vprašajem

Foto: Anže Petkovšek
Foto: Anže Petkovšek
Vlada in sindikati javnega sektorja so na današnjih pogajanjih po navedbah obeh strani zbližali stališča glede ukrepov za leto 2015.
Oglej si celoten članek

Sindikati si za okvirno izhodišče želijo predlog, ki ga je pripravila še prejšnja vlada. Ali je to sprejemljivo tudi za aktualno vlado, bo jasno po jutrišnji seji vlade. O podrobnostih strani še ne želita govoriti. Kot je po koncu pogajanj dejal minister za javno upravo in glavni vladni pogajalec Boris Koprivnikar, so bili današnji pogovori bistveno bolj konstruktivni in je tako sam precej bolj optimističen glede sklenitve dogovora.

Del novega predloga varčevalnih ukrepov je po ministrovih besedah predlog, ki ga je sindikatom nazadnje ponudil še prejšnji vodja vladnih pogajalcev in nekdanji notranji minister Gregor Virant. So pa dodani še nekateri novi elementi, vendar Koprivnikar ni želel razkrivati vsebinskih podrobnosti. Ob tem je izrazil dvom, da bo vlada lahko potrdila zgolj zadnji Virantov predlog, saj bi dodatni prihranek morala poiskati nekje drugje. Odločitve vlade ne želi prejudicirati, predvideva pa, da bo finančni vidik teh dogovorov izjemno zahteven.

Krajši delovnik?

Tudi vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič je potrdil, da so danes zbližali nekatera stališča in da bo okvirno izhodišče za nadaljnja pogajanja Virantov predlog, s tem da so nekatere stvari še odprte. Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj pa je dodal, da so danes na občutljivi točki pogajanj in bodo počakali na četrtkovo odločitev vlade.

Glede na doslej znana stališča sindikatov gre sklepati, da bi pri dodatnih predlogih ukrepov v igri lahko ostali sprememba sistema povračila potnih stroškov in možnost skrajšanja tedenskega delovnika s 40 na 36 ur.

Vlada je iz predloga, ki ga danes predstavila sindikatom, sicer že umaknila predlog ukinitve dodatka za stalnost. Je pa tudi v tem zadnjem predlogu med drugim še vztrajala pri znižanju dodatka za delovno dobo z 0,33 na 0,25 odstotka, pa tudi pri znižanju povračila stroškov za prehrano s 3,64 na tri evre. Tem ukrepom sindikati vseskozi ostro nasprotujejo.

Pogajalci vlade in sindikatov se vnovič sestanejo predvidoma v prihodnjo sredo opoldne.

Podpora realnega sektorja

Sindikaliste javnega sektorja so pred poslopje vlade prišli podpret tudi predstavniki ZSSS. Po oceni predsednika zveze Dušana Semoliča bi namreč predlogi, ki jih imajo na mizi "kolegi v javnem sektorju", zagotovo imeli posledice tudi za zaposlene v gospodarstvu. Zato jim, kot je dodal, izražajo vso podporo in obenem opozarjajo vlado, da "pot ekstremnega varčevanja na račun socialne države ni prava pot".

Štrukelj je ob tem povedal, da gre za zelo pomemben trenutek, ko bodo javni uslužbenci in zaposleni v zasebnem nastopili skupaj. Verjame, da je to "neka prelomna točka, ki jo bomo v naši državi nadaljevali, zato da bi ubranili socialno državo".

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 9

  • 14:29 13. November 2014.

    Pa naj mi nekdo razloži,kakšen jo to dodatek na stalnost.Se mi zdi,da diši po tistem grškem dodatku pri plači,če nekdo …

  • Hi5
    11:35 13. November 2014.

    Se pravi - zaposleni v JS naj sami predlagajo spremembe svojem delodajalcu. Točno vedo, kje kak zaposleni sedi za brez …

  • 09:54 13. November 2014.

    da je verjetno kje kak viška bi verjel, da pa bo delo narejeno - močno dvomim. Kot prvo je šefov, …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.