V nadaljevanju preberite:
- Koalicijska pogodba prinaša negativne finančne učinke, ugotavlja fiskalni svet
- Udaril bo še interventni zakon
- Javne finance potrebujejo konsolidacijo
Koalicijske partnerice SDS, NSi, SLS, FOKUS Marka Lotriča in Demokrati Anžeta Logarja so sicer v koalicijski pogodbi zapisale, da morajo biti vsi ukrepi in predlogi, ki povečujejo odhodke ali zmanjšujejo prihodke državnega oziroma občinskih proračunov ali drugih javnih blagajn, pripravljeni tako, da ne ogrožajo fiskalne vzdržnosti. Koalicijska pogodba med drugim predvideva nižanje davčnih obremenitev dela in nižanje davkov v gospodarstvu ter investicije in razvojne izdatke.
"Večina ukrepov ima pretežno negativen vpliv na javne finance!"
Fiskalni svet, ki ga vodi Davorin Kračun, opozarja na številna tveganja "Koalicije za uspešno Slovenijo". "Osnovna ugotovitev je, tako kot v vseh treh preteklih primerih ocen koalicijskih pogodb, da koalicijska pogodba tudi tokrat ne sledi najboljšim praksam, saj omogoča finančno ovrednotenje le okoli desetina vseh identificiranih ukrepov," opozarjajo pri fiskalnem svetu. "Večina ukrepov, ki jih je mogoče finančno ovrednotiti, ima pretežno negativen vpliv na javne finance, medtem ko so številni napovedani ukrepi, ki bi lahko prispevali k bolj učinkovitemu delovanju države, večinoma splošne narave in brez jasne časovnice izvedbe," še dodajajo. Fiskalni svet je neodvisen in samostojen državni organ, ki nadzira vodenje javnofinančne politike.
"Naše ocene ne predstavljajo napovedi dejanskega gibanja javnih financ, temveč prikaz velikostnega reda tveganj v primeru izvedbe ukrepov," pravijo pri fiskalnem svetu.
Gospodarska rast in prihranki ne bi zadoščali
"Izhodiščno stanje javnih financ nakazuje vedno večje odmikanje od zagotavljanja vzdržnosti v naslednjih letih in zahteva konsolidacijo. V takšnih okoliščinah bi izpolnjevanje osnovne zaveze koalicijske pogodbe glede spoštovanja fiskalnih pravil omejevalo uvajanje napovedanih ukrepov. Možni pozitivni učinki v koalicijski pogodbi napovedanih ukrepov na gospodarsko aktivnost in prihranki zaradi učinkovitejšega delovanja države ne bi zadoščali za izravnavo njihovih pretežno neugodnih javnofinančnih učinkov," še opozarjajo pri fiskalnem svetu. To pomeni, da tudi morebitna višja gospodarska rast in večja učinkovitost del teh učinkov ne bi ublažili. Tudi ob postopnem uvajanju stanje javnih financ po polni uvedbi ukrepov iz koalicijske pogodbe brez dodatnih kompenzacijskih ukrepov strukturno poslabšalo.
Pri fiskalnem svetu poudarjajo, da bi bilo v prihodnje ključno, da so javnofinančni učinki načrtovanih politik oziroma novih ukrepov ustrezno in celovito ocenjeni. "Smiselno bi bilo, da vlada ob pripravi proračunskih dokumentov za vse pomembnejše ukrepe predstavi oceno javnofinančnih učinkov, časovnico izvedbe in njihov vpliv na izpolnjevanje zavez iz srednjeročnega fiskalno-strukturnega načrta."
Z ugotovitvami seznanili Janšo in Širclja
Člani fiskalnega sveta so svoj pogled na javnofinančno stanje in ugotovitve ocene javnofinančnih učinkov koalicijske pogodbe v ponedeljek predstavili predsedniku vlade in ministru za finance Andreju Širclju. V vladnem uradu za komuniciranje so po srečanju sporočili, da se vlada zaveda pomena zagotavljanja vzdržnih in predvidljivih javnih financ. Zato je v koalicijsko pogodbo zapisala, da morajo biti vsi ukrepi in predlogi, ki povečujejo odhodke ali zmanjšujejo prihodke, pripravljeni tako, da ne ogrožajo fiskalne vzdržnosti.
Drugih podrobnosti pogovorov niso razkrili.
Udaril bo tudi intervencijski zakon
Nova vlada je za zagotavljanje javnofinančne stabilnosti napovedala rebalans proračuna, dinamika zniževanja primanjkljaja pa bo po besedah ministra Andreja Širclja odvisna tudi od javnofinančnih posledic intervencijskega zakona za razvoj Slovenije. Zaradi postopka, povezanega z ustavno presojo, zakon še ni uveljavljen.
Glede na ocene predlagateljev zakona in fiskalnega sveta ter finančnega ministrstva pod prejšnjim vodstvom, se posledice interventnega zakona gibljejo od okoli pol milijarde evrov do približno milijarde evrov.
dezurni@styria-media.si
Vse tako kaže, da bodo lahko pri Janši zadovoljni, če jim ustavno sodišče zablokira interventni zakon, saj jim tisti, ki …
Ne razumem zakaj se fiskalni svet obrača na Janšo ? Tri krat je probal in nikoli uspel v dojemanju pravne …
Še preden se je vlada sestavila, sem opozarjala, da bodo tako levim, kot desnim držali prst v zadnjici. Je prav …