Hrvati želeli enostransko izjavo

Foto: Žurnal24 Borut Pahor Jadranka Kosor
Slovensko in hrvaško zunanje ministrstvo sta izmenjala noti o ratifikaciji arbitražnega sporazuma, ki pa jima kljub hrvaškemu interesu nista bili priloženi enostranski izjavi.
Oglej si celoten članek

Kot so še zapisali na strani MZZ, bo sporazum v skladu z 11. členom začel veljati v ponedeljek, 29. novembra 2010. Po več kot letu dni bo tako sad "fantastičnega dneva", kot ga je takrat opisal premier Borut Pahor, le stopil v veljavo.

"Toliko časa je bilo potrebno, da so se vse tehnične podrobnosti izmenjave diplomatskih not zgodile, da je prišlo do dogovora. Zdaj se je zgodilo to, kar smo ves čas pričakovali – izmenjava diplomatskih not brez kakršnih koli enostranskih izjav," je za Žurnal24 dejal uradni govorec zunanjega ministrstva Milan Balažic. "Hrvati so imeli v interesu dodati enostransko izjavo, vendar smo se na koncu dogovorili, da bomo izmenjavo opravili v skladu z običajno diplomatsko prakso, torej brez kakršnih koli prilog."

"Postopek je trajal kar nekaj časa, potrebnega je bilo kar nekaj truda, dobre volje in potrpežljivosti. Ampak pomemben je končni rezultat," Balažic opisuje proces. Naslednji korak sledi prihodnje leto. "Treba je počakati, da Hrvaška zaključi pristopna pogajanja, kar se pričakuje spomladi naslednje leto. Ko podpiše pristopno pogodbo, začnejo teči v sporazumu navedeni roki," pojasnjuje Balažic.

 

Slovenska vlada pričakuje, da bo arbitraža za razsodbo potrebovala od dve do tri leta. Razsodba sodišča bo za državi zavezujoča, v šestih mesecih po sprejetju razsodbe pa jo bosta morali uveljaviti.

Minilo več kot leto dni
Spomnimo, 4. novembra lani sta v Stockholmu slovenski premier in njegova hrvaška kolegica Jadranka Kosor podpisala arbitražni sporazum o slovensko-hrvaški meji. Sporazumu je bila priložena obojestranska izjava, s katero sta se obe strani zavzeli za čimprejšnjo ratifikacijo.

Zapletalo se je na obeh straneh. O sporazumu se je izreklo slovensko ustavno sodišče, na koncu pa so se morali izreči tudi volivci. Na junijskem referendumu je 51,54 odstotkov volivcev sporazum potrdilo.

Zapletlo se je tudi pri izmenjavi diplomatskih not. Hrvaška je želela noti priložiti novo ločeno izjavo, na kar Slovenija ni pristala. Konec oktobra je Pahor napovedal, da bosta noti izmenjani "razmeroma kmalu" 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.