Inšpektorji predlagali odvzem certifikata

Foto: Žurnal24 Od 31. marca do 10. aprila so prodali 5574 kilogramov spornih hrušk.
Kmetijska inšpekcija je predlagala odvzem certifikata kmetiji Bostele, ki je za škropljenje hrušk uporabljala pesticid klormekvat. Nevarne hruške so že umaknili iz prometa.
Oglej si celoten članek

Zdravstveni inšpektorat RS (Zirs) je ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvestil o preseženi mejni vrednosti pesticida klormekvata v hruškah sorte konferans, ki so bile pridelane na kmetiji Bostele v Zdolah pri Krškem. Kmetija Bostele je imela certifikat za integrirano pridelavo sadja. Kmetijska inšpekcija je že podala predlog o odvzemu certifikata in vrnitvi vseh sredstev, ki jih je kmetija prejela iz tega naslova.

 

Hruške umaknili iz prometa

Inšpektorat RS za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano je odredil umik hrušk konferans iz prometa. Hruške slovenskega porekla so imele preseženo mejno vrednost pesticida klormekvat, ki je v Sloveniji registriran kot rastni regulator v pridelavi žit.

Kmetijski inšpektor je med pregledom pridobil seznam prejemnikov, ki so jim bile dobavljene omenjene hruške. Zadnje je 10. aprila prejel Imperl Janez, s. p., iz Sevnice, pri katerem so tudi opravili drugi test, saj je obstajal sum, da hrušk niso pridelali na kmetiji Bostele. 

Zirs je prodajo pri vseh zadnjih prejemnikih ustavil 11. aprila. Zadnji prejemniki hrušk (po 31. marcu) so bili: Imperl Janez, s. p., Sevnica; Magajna Robert, s. p., Brezovica pri Ljubljani; Skupina Posavje, Brestanica; Agromrkac, Ljubljana in Jagros, Podplat. Sporne hruške že vračajo nazaj na kmetijo.

Klormekvat prepovedan
Uporaba klormekvata na hruškah ni dovoljena ne v Sloveniji ne v drugih državah EU. V Sloveniji sta registrirani dve sredstvi, ki vsebujeta aktivni pesticid klormekvat, a je njuna uporaba dovoljena izključno pri žitih. Aktivna snov je rastni regulator in se uporablja za preprečevanje prehitre rasti žit, da se prepreči poleganje pridelka. Na območju EU se uporablja že več kot 20 let.

Uporaba pesticida v skladu z navodili za uporabo ne povzroča nesprejemljivih tveganj za ljudi, okolje in ekosistem. Mejne vrednosti ostankov pesticidov v žitih ne predstavljajo tveganja za zdravje ljudi pri akutni ali kronični izpostavljenosti, če se pesticid uporablja skladno z registracijo in navodili za uporabo, poudarjajo na inšpektoratu.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.