Izgubili smo 23 odstotkov družin

Foto: Žurnal24 Kranjska čebela ali sivka se od drugih pasem jasno razlikuje, tudi po učinkovito
Čebele. Tudi minister podpisnik peticije.
Oglej si celoten članek

“Brez težav podpišem za ohranitev slovenske čebele,” je dejal kmetijski minister Dejan Židan, preden je včeraj podpisal peticijo Čebelarske zveze Slovenije (ČZS). Čebelarji so Židanu predali več kot 30 tisoč podpisov, da se kranjska čebela razglasi za ogroženo.

Spet večje izgube
Čebelarji so letos izgubili povprečno 23 odstotkov, v okolici Ljubljane pa tudi do polovico čebeljih družin. Zato si v ČZS med drugim prizadevajo, da bi čebelo razglasili za ogroženo tako v Sloveniji kot drugod v Evropski uniji, da bi povečali čebelje paše in število raziskav s področja ohranjanja čebel.

“Izgubam čebeljih družin se ni možno popolnoma izogniti, mogoče jih je pa zmanjšati z boljšim poznavanjem vzrokov,”
pravijo.

Po mnenju Petra Skoberneta z okoljskega ministrstva (MOP) obstajajo realne možnosti, da se kranjska čebela razglasi za ogroženo, “saj podatki kažejo na upad populacije te avtohtone pasme”. Dodaja, da je treba dobro poznati vse vzroke ogroženosti, da se lahko določijo, in če je treba, tudi predpišejo ustrezni ukrepi.

“Ministrstvo trenutno še nima strokovnih ocen in meril, na podlagi katerih bi bilo mogoče kranjsko čebelo razglasiti za ogroženo,” pojasnjujejo na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Židan je napovedal pravno ureditev čebelarstva znotraj zakona o živinoreji.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.