Kako se zavarovati pred oslovskim kašljem?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
ZDA grozi epidemija oslovskega kašlja. Okuženih je 18 tisoč ljudi, devet jih je umrlo. V Sloveniji porasta bolezni ni.
Oglej si celoten članek

Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana zaradi oslovskega kašlja ni hospitaliziranega nikogar, so sporočili iz UKC Ljubljana.

"Oslovski kašelj najbolj učinkovito preprečujemo s cepljenjem. V Sloveniji so otroci cepljeni trikrat v prvem letu starosti, revakcinirani v drugem letu in v tretjem razredu osnovne šole. Okužbo sicer lahko zdravimo tudi z antibiotiki, vendar večina obolelih pride k zdravniku že tako pozno v poteku bolezni, da to zdravljenje običajno ni učinkovito," je dejala Tatjana Mrvič iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

Oslovski kašelj = ena najhujših otroških bolezni

"Od enega do dveh tednov po okužbi se pojavi kašelj brez povišane telesne temperature. Kašelj je v tem obdobju, ki običajno traja od sedem do 10 dni, lahko povsem neznačilen in običajno ni moteč. V tem obdobju je bolnik najbolj kužen," pojasnjuje Mrvičeva in opozarja, da se po tem obdobju pojavijo napadi, ki jih spremljata zariplost ali pomodrevanje.

Oslovski kašelj je v začetni fazi težko prepoznati. Pri sumu nanj ali kadar otrok ali odrasla oseba kašlja dlje časa brez postopnega izboljšanja, morate obiskati zdravnika. Vedno pokličite zdravnika, kadar otrok, predvsem dojenček, med napadom kašlja pomodri.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.