Klistiranje prepovedano

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Odločitev. Zdravilci ne bodo več čistili črevesja.
Oglej si celoten članek

Razburjeni. "Slovenija se vrača v čase kamene dobe, očitno je imel pokojni Janez Rugelj prav, ko je opozarjal, da našo zdravstveno politiko vodijo okosteneli sistemi in lobiji, ki jim očitno povsem podlegajo. Smešno je, da prepovedujejo nekaj, kar se pri nas počne že 20 let, tudi v toplicah, na primer Šmarjeških. Argumenti, ki jih navajajo za prepoved, pa so povsem neumni. Kolonoskopija se namreč sploh ne izvaja pri bolnikih, ki jih naštevajo v obrazložitvi odločitve," pojasnjuje Marjan Videnšek, eden od prvih, ki je kolonhidroterapijo začel izvajati v Sloveniji, zdaj pa se ukvarja predvsem s skupinskim postenjem.

Nevarna za bolnike

"Prejeli smo več pritožb glede metode in njene nevarnosti za zdravje. Glede izvajanja smo za mnenje zaprosili predstojnika gastroenterološke klinike Boruta Štabuca. Metoda je zelo nevarna, še posebno pri bolnikih s hemoroidi, rakom debelega črevesja, kronično vnetno boleznijo in divertikli. Teh bolezenskih stanj pa brez kolonoskopije ni mogoče odkriti," pravijo na ministrstvu za zdravje. Zdravstveni svet bodo sicer pozvali, naj se opredeli, da bi bilo omenjeno klistiranje dodano kot del zdravstvene dejavnosti.

Po božiču prepoved

Kolonhidroterapija je edina terapija, ki po mnenju ministrstva pomeni drastičen poseg v telo; za druge zdravilske metode za zdaj ne načrtujejo nobenih sprememb. Prepoved izvajanja začne veljati 27. decembra.

"Sama sem izvedla več tisoč čiščenj črevesja in nikoli ni bilo nobenih zapletov ali pritožbe. Pomagali smo starejšim, ki so zaprti, ali pa bolnikom, ki so priklenjeni na posteljo, pa otrokom, ki gredo na blato le enkrat na teden. Ne verjamem, da je ministrstvo sploh dobilo kakšno pritožbo. Morda gre prej za pritisk farmacevtskih lobijev; njihove oralne pripravke za odvajanje, ki so za človeka gotovo nevarnejši kot čiščenje z vodo, pa zdravniki lahko predpisujejo," pravi Mojca Seljak Pavčič, ki opravlja kolonhidroterapijo v Ljubljani.

Cene za to storitev se vrtijo okoli 50 evrov; na Obalo pa prihaja precej Italijanov, tudi po navodilih zdravnikov, saj je pri njih za tovrstno čiščenje črevesja treba plačati okoli 90 evrov.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 21:13 15. December 2011.

    Kaj je pravzaprav naredilo ministrstvo oziroma minister? Čisto nič.<br /><br />Metodo kolonhidroterapijo so samo umaknili z liste "zdravilskih" metod. Ta …

  • 21:12 15. December 2011.

    Natančno branje Pravilnika v Uradnem listu:<br /><br />URADNI LIST RS, ŠT. 101/2011 Z DNE 12.12.2011: PRAVILNIK o spremembi Pravilnika o …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.