Marko Jaklič in njegova pravica

Marko Jaklič se je inšpektorjem izmuznil skozi labirinte pravne države. Navadni smrtniki pa rušijo vikende ali čakajo, kdaj bo njihova parcela postala zazidljiva.
Oglej si celoten članek

Foto: Dejan Mijović kolumnisti 26.09.07...janez zalaznik...novinar zurnal24...foto: dejan mijovic Marca 2005 je liter bencina stal 206,20 tolarja (86 centov), predsednik države je bil Janez Drnovšek, bili sta še skoraj dve leti do prevzema evra. Marca 2005 je inšpektor ugotovil, da je Marko Jaklič gradil na črno. 

Osem let in pol pozneje je bencin dvakrat dražji, Drnovšek je že dobrih pet let mrtev, Jakličeva črna gradnja pa še vedno stoji. Z nešteto tožbami in pritožbami je zavlačeval postopek, čeprav je imel že nekajkrat v rokah celo zahtevo za rušenje. 

Marko Jaklič: simbol nedotakljivih ali gorski kmet

Marko Jaklič že dolgo ni več le Marko Jaklič, postal je simbol. Jaklič je nekdo, ki mu v nasprotju z običajnimi smrtniki ni treba spoštovati zakonov. Če bo kakšen inšpektor to ugotovil, bodo njegovi odvetniki poskrbeli, da se mu kljub temu ne bo nič zgodilo. Medtem ko navadni državljani rušijo prizidke in vikende ali ubogljivo čakajo, kdaj bo njihova parcela postala zazidljiva, je Jaklič po osmih letih in pol na točki, ko bo svojo črno gradnjo, namesto da bi jo porušil, lahko legaliziral. Težko bi trdil, da so ga na občini obravnavali zaradi njegovega vpliva, da si je spremembo kupil ali izposloval kako drugače. Ni pa izključeno. Medtem ko so nekateri nedotakljivi v zaporu, drugi nepravnomočno obsojeni, tretji so morali odstopiti, proti četrtim tečejo predkazenski postopki, proti petim se je po številnih letih od prijave le začel postopek zaradi črne gradnje, se je Jaklič tudi z lažmi in sprenevedanji izmuznil skozi labirinte pravne države. 

Da bi bilo treba kakšno nepotrebno steno v teh labirintih podreti in pravno državo narediti enostavnejšo in učinkovitejšo, je gotovo eden od glavnih naukov sage o Jakličevi črni gradnji. So res vse možnosti pritožb nujno potrebne? Noben postopek v tej državi ne sme trajati osem let in pol! Drugi nauk je gotovo, da je treba bolje izobraziti inšpektorje. Če ne bi bilo procesnih in drugih napak, tudi pritožbe ne bi bile uspešne. Najslabše bi bilo, če bi to vzelo voljo inšpektorjem in bi ti tako kot doslej veljake, ki gradijo na črno, spet pustili pri miru. Kdo ve, kakšne pravne manevre imajo v rokavu Vitoslav Türk in podobni. 

Po kavbojsko do pravne države?

Bi bilo pa gotovo v veliko zadovoljstvo javnosti, če bi šefinja inšpektorata za prostor poklicala šefa Upravne enote Ljubljana in bi se dogovorila, da upravna enota zavlačuje z izdajo gradbenega dovoljenja, dokler Jakliču ne porušijo črne gradnje. Za rušenje bi mu izdali račun, potem pa gradbeno dovoljenje, in če želi, lahko nato še enkrat vse legalno zgradi. Bi bila to pravica in pravna država, kakršno si želimo?

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 13

  • 14:51 19. Avgust 2013.

    jebes janso lopova

  • 21:46 13. Avgust 2013.

    V državi je veliko spornih gradenj! Mnogi, ki so hoteli pri nas graditi, so zaradi dragih zapletenih in dolgotrajnih postopkov …

  • 11:09 11. Avgust 2013.

    Vidim iz komentarjev da vam je žal za JJ.samo ste volili te solatarje

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.