Najstniki niso krivi, krivi so možgani

Foto: Žurnal24 Možgani najstnikov delujejo na precej kaotičen način, zaradi česar se težko zber
Nezmožnost najstnikov, da se zberejo, je posledica manj razvitih možganov, kaže najnovejša raziskava.
Oglej si celoten članek

Možgani najstnikov so bolj podobni možganom otrok kot odraslim možganom in so precej bolj neorganizirani in dojemljivi za motnje iz okolice kot pri starejših ljudeh, piše Daily Telegraph. Možgani se namreč popolnoma razvijejo šele v poznih 20. oziroma zgodnjih 30. letih življenja, ugotavljajo avtorji raziskave, ki je bila objavljena tudi v zborniku Journal of Neuroscience.

Znanstveniki so merili možgansko aktivnost najstnikov, medtem ko so ti reševali različne probleme, obkroženi s številnimi motečimi dejavniki. Pri tem so odkrili presenetljivo veliko dogajanja v čelnem režnju možganov, ki je odgovoren za sprejemanje odločitev in opravljanje več opravil hkrati. To nakazuje, da možgani najstnikov delujejo precej manj učinkovito kot možgani odraslih.

"Vedeli smo, da čelni reženj otrok deluje na tak kaotičen način, nismo pa vedeli, da se to nadaljuje vse do 30. leta. Del možganov, ki je potreben, da se ta proces konča, se bolj ali manj razvija med adolescenco. Se pravi, da opravi precej nepotrebnega dela," je povedala vodja raziskave Sarah-Jayne Blakemore.

Po njenih besedah možgani najstnikov vsebujejo preveč sive snovi, dela možganov, ki prenaša sporočila in ki z leti upada, zato so njihovi miselni procesi precej manj urejeni in učinkoviti kot pri odraslih.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.