Nobelovi nagrajenci za fiziko kar trije

Foto: Žurnal24 Makoto Kobajaši, Tošihido Masakava in Yoichiro Nambu so letošnji Nobelovi nagraj
Letošnjo Nobelovo nagrado za fiziko sta prejela Japonca in Američan za dosežke na področju raziskav podatomskih delcev.
Oglej si celoten članek

87-letni Joičiro Nambu z Inštituta Enrica Fermija Univerze v Chicagu je nagrado prejel za odkritje mehanizma spontanega razpada simetrije podatomskih delcev. 68-letni Tošihido Masakava in 64-letni Makoto Kobajaši iz Japonske pa sta Nobelovo nagrado prejela za odkritje izvora razpada simetrije delcev, ki napoveduje obstoj vsaj treh vrst kvarkov v naravi.

Američan Nambu je prejel polovico nagrade v skupni vrednosti 1,02 milijona evrov, Kobajaši in Masakava pa si bosta razdelila drugo polovico. Lani sta si nagrado razdelila Francoz Albert Fert in Nemec Peter Grünberg. Nagrado sta prejela za odkritje velike magnetne upornosti, kar je pripomoglo k revoluciji v tehniki pridobivanja in branja podatkov s trdega diska.

Teden razkrivanja letošnjih Nobelovih nagrajencev se je začel v ponedeljek z razglasitvijo nagrajencev za medicino, jutri sledi razglasitev nagrajenca za kemijo, v četrtek in petek pa bosta razglašeni najbolj prestižni nagradi – za književnost in mir.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.