Okužba možna tudi pri neprofesionalni tetovaži

Foto: Reuters
Foto: Reuters
S hepatitisom C v sloveniji okuženih do dvanajst tisoč ljudi. Le tri tisoč jih ve za okužbo.
Oglej si celoten članek

Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana bodo prihodnji teden anonimno in brezplačno testirali na okužbo z virusom hepatitisa B in C. "Hepatitis C je ozdravljiva bolezen še posebej zdaj, ko so na voljo nova in izredno učinkovita zdravila. Po ocenah strokovnjakov je v Sloveniji z virusom hepatitisa C okužen od pol do enega odstotka splošne populacije, torej do dvanajst tisoč ljudi, le tri tisoč, to je slaba sedmina, pa jih ve za okužbo," sporočajo to iz UKC Ljubljana.

Tvegano neprofesionalno tetoviranje

Ste morda kadarkoli pred letom 1993 prejeli kri ali krvne pripravke? Ste bili kadarkoli izpostavljeni neprofesionalnemu tetoviranju ali prebadanju kože ali sluznic ('pearcing')? Ste morda kdaj poskusili njuhanje drog? To so le tri od petnajstih vprašanj, za katera velja, da pritrdilen odgovor pomeni verjetnost, da je bila oseba izpostavljena virusu hepatitisa C.

Zdravljenje je učinkovito

Žal tri četrtine ljudi, ki živijo z virusom hepatitisa C, ne ve, da so okuženi, saj lahko več desetletij po okužbi živijo brez kakršnihkoli znakov bolezni. Prepozno odkrita okužba je danes glavni razlog, zaradi katerega virusnemu hepatitisu C v svetu še vedno vsako leto podleže najmanj en in pol milijona ljudi, čeprav je na voljo izredno učinkovito zdravljenje, s katerim bolezen lahko dokončno pozdravimo. "Nova zdravila omogočajo, da bomo v bodoče lahko pozdravili skoraj vsakega bolnika, pri katerem bolezen še ni dokončno okvarila organa. Na srečo imamo v Sloveniji vse možnosti, da bolnikom nudimo kar najboljšo zdravstveno oskrbo. Žal pa ne moremo pomagati tistim, ki so okuženi, a za okužbo še ne vedo in zato ne poiščejo pravočasno pomoči pri ustreznem specialistu," pravi Mojca Matičič iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Če okužba ni prepoznana in zdravljena, lahko vodi do ciroze jeter, raka na jetrih in smrti.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.