Oporoke ni treba hraniti v nogavici

Foto: Žurnal24
Centralni register oporok, ki pri Notarski zbornici Slovenije deluje dobra dva meseca, bo povečal pravno varnost in poenostavil zapuščinske postopke, saj bo oporoka hitro dosegljiva.
Oglej si celoten članek

Število notarjev v Sloveniji je sicer po njegovih besedah še naprej okoli 90. Upadlo pa je število notarskih pomočnikov, in sicer kar za 50 odstotkov. © BOBO

 
Predsednik zbornice Anton Rojec je pojasnil, da pri oporokah, ki se ne hranijo formalno (ki jih na primer oporočitelji hranijo sami ali jih izročijo v hrambo drugim), ni zagotovila, da se bo takšna oporoka ob oporočiteljevi smrti dejansko našla. Takšna oporoka se namreč lahko uniči ali pride v roke nepoklicanim osebam, je dodal. Oporoka je nekoristna, če se zanjo po oporočiteljevi smrti ne izve, zato je prav centralni register oporok način, kako se lahko oporočitelj zavaruje, da se bo za njegovo voljo izvedelo. Eden izmed načinov, kako poskrbeti za to, je tudi predaja oporoke v predpisano hrambo, saj se te oporoke vodijo tudi v registru.

Oporoke, ki se najdejo po že končanem zapuščinskem postopku, predstavljajo posebne vrste problem. So vzrok nezadovoljstva pri zakonitih in oporočnih dedičih in predvsem vir sporov, je opozoril Rojec. Prav zato je vpis oporoke v register prispevek h krčenju tovrstnih sporov in prispeva k hitrejšemu reševanju sodnih zaostankov. 

V registru so vpisane oporoke, ki se hranijo pri sodiščih, notarjih ali odvetnikih. Deluje v celoti elektronsko, podobno kot na primer spletno bančništvo, je pojasnil generalni sekretar zbornice Aleksander Šanca . Za vpis podatkov o oporoki v register mora imeti pooblaščena oseba certifikat, ki zagotavlja visoko stopnjo varnosti. Od 15. oktobra do danes je bilo v register vpisanih že 11.306 oporok, od tega so oktobra za nazaj vpisali 10.957 oporok. V register je vpisan le oporočitelj in kje je oporoka, njena vsebina pa ostaja varovana do oporočiteljeve smrti, je še pojasnil Šanca.

Za vpis oporoke v register bo moral oporočitelj plačati pristojbino v višini 41,31 evra, za poznejši vpis bo treba plačati 22,95 evra, za izpis podatkov iz registra pa bo moral prosilec plačati nadomestilo v višini 22,95 evra, je pojasnil Šanca.

Rojec je danes tudi povedal, da so se dohodki notarskih pisarn po znižanju njihovih tarif znižali, a ne bistveno. Uresničila pa se je napoved ministra za pravosodje Lovra Šturma ob znižanju tarif, da bodo te prinesle večji pripad zadev, je priznal Rojec. A je opozoril, da se je kljub temu za nekatere notarje finančno stanje poslabšalo. Pojasnil je tudi, da si vse notarske pisarne po znižanju tarif niti ne morejo privoščiti notarskega pomočnika in notarji delajo sami.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.