Policisti pozivajo Kresalovo

Foto: Žurnal24 (Foto: Dare Čekeliš)
Sindikat policistov Slovenije notranjo ministrico Katarino Kresal poziva, da naj v vladi doseže umik novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju.
Oglej si celoten članek
Potem ko je aneks št. 4 h kolektivni pogodbi, ki bi določal vzdržno politiko na področju plač v javnem sektorju, v ponedeljek podpisalo le šest od 29 reprezentativnih sindikatov javnega sektorja - medtem se skupina sindikatov pod vodstvom Janeza Posedija za 27. september pripravlja na stavko - je vlada v torek v parlamentarno proceduro poslala predlog novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju.

Z njeno uveljavitvijo bi kolektivna pogodba in njene spremembe lahko veljale tudi, če jih ne podpiše večina reprezentativnih sindikatov, ampak manjše število sindikatov iz vsaj štirih različnih dejavnosti, katerih članstvo presega 40 odstotkov vseh zaposlenih v javnem sektorju.

"Vlada je naredila velik korak nasproti prizadevanjem policistov in danes ni več govora o znižanju drugih stroškov dela (regres, prevoz, terenski dodatek, prehrana) ali zmanjševanju plač, temveč le še o zamrznitvi in še to le za omejen čas enega leta, dokler se gospodarska rast nekoliko ne izboljša," je notranja ministrica Katarina Kresal zapisala v odzivu na poziv policijskih sindikatov, da se postavi na njihovo stran in v vladi doseže umik novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju. "Zame to predstavlja še sprejemljiv kompromis, ki upošteva poseben položaj policistov in po drugi strani doprinese k stabilnosti javnih financ glede na hude krizne čase, v katerih smo se znašli."

Kresalova, ki se, kot pravi, sicer zaveda položaja policistov, je spomnila, da s predlogi vlade iz začetka julija ni bila zadovoljna, zato je takrat nasprotovala predlogu za znižanje plač in ukinitvi nekaterih dodatkov, "s katerim bi policistom povzročili znatno poslabšanje njihovega že tako slabega socialnega položaja in pogojev za delo."

V sindikatov policistov so prepričani, da bi vlada s sprejetjem novele dala jasno sporočilo delodajalcem v zasebnem sektorju, da je z zlorabo zakonodajne moči dovoljeno sprejemljivo enostransko spreminjati pogodbe, s čimer bi postavila nevaren precedens v pravnem redu. Opozorili so tudi, da bi se s sprejetjem novele še poglobil konflikt med vlado in sindikati javnega sektorja, saj bi lahko številčno večje skupine (na primer šolstvo) vplivale na politiko plač v tistih panog, ki so številčno manjše. Ministrico so spomnili na obljubo, ki jo je ustno in pisno dala minuli mesec, ko je med drugim v pismu ministrici za javno upravo Irmi Pavlinič Krebs zapisala, da je zmanjševanje plač v organih, ki predstavljajo podlago nacionalne varnosti, nedopustno.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.