Psihoza obsodb novinarjev

Foto: Žurnal24 Bojan Požar opozarja na obsodbe novinarjev v Sloveniji.
Samo Romunija, Slovaška in Slovenija omogočajo kazensko preganjanje novinarjev. A le Slovenija je tista, ki to redno prakticira, je o medijski svobodi in obsojanju novinarjev povedal Bojan Požar.
Oglej si celoten članek

Slovenska sodišča so samo lani na pogojne zaporne kazni obsodila Marjana Zlobca, Dejanja Steinbucha in Požarja. Na vse te sodbe odziva društva slovenskih novinarjev ni bilo.

 

Požar: tožil bom

Kot ceh moramo nekaj storiti, ocenjuje Požar. "Sojenja novinarjem je treba korektno spremljati in navesti tudi ime sodnika. Poleg tega bi morali sodbe secirati, komentirati, ne pa samo poročati." Dodal je, da ne bo več dovolil, da mu nekdo očita, da namerno žali ljudi: "Zoper vsakega, ki me bo tožil, bom vložil kazensko ovadbo, ker me to osebno žali!"

Nedotakljiva smetana
Požar je izpostavil dve vrsti ljudi, ki preganjajo novinarje; deli jih na tiste, ki so obogateli med tranzicijo, in tiste, ki želijo upravljati z državnim denarjem. "Sodna praksa obsojanja novinarjev po moji oceni dejansko odstopa od stališč evropskega sodišča," meni tudi odvetnik Franci Matoz in dodaja, da to pelje k cenzuri.

Novinarji opravljajo funkcijo javnega psa čuvaja, saj opozarjajo na nepravilnosti, "10. člen konvencije o človekovih pravicah pa ne zahteva dokazovanja vrednostnih sodb, če so napisane v dobri veri," še meni Matoz.

Začasne odredbe
V ZDA so lani izdali tri začasne odredbe, medtem ko ima pri nas samo Požar štiri. "Kar se tiče odredbe Cerani proti Dnevniku, je ta v nasprotju s prakso evropksih sodišč, saj izrečena sankcija, v tem primeru 50 tisoč evrov, mora biti sorazmerna s prizadetostjo. Če bi se Cerani odločil za odškodninsko tožbo, bi dobil kvečjemu 5 ali 6 tisoč evrov," še dodaja Matoz.

S tem se ne strinja odvetnica Nina Zidar Klemenčič: "Smisel začasne odredbe je, da se pretehta, kolikšna je vsota, ki medij odvrne od nadaljnega pisanja. Odškodnine se odrejajo po drugih pravilih." Sicer je Požar Klemenčičevo označil kot "neformalno prvakinjo" v vlaganju začasnih odredb. V intervjuju za Marketing Magazin naj bi dejala, da bi država morala ukiniti nekatere medije in zapreti nekatere novinarje.

"To je bilo rečeno v konkretnem primeru glede objave obdukcijskih zapisnikov, ko sem povedala, da bi novinarja ob takšni objavi lahko zaprli, medij pa ukinili. Kar se tiče začasnih odredb, morda jih je res preveč, a je to edino sredstvo v Sloveniji, ki lahko prepreči nadaljnji poseg v človekove pravice," pravi Klemečičeva.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.