Rakotvorni strup v slovenskem mleku

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
V mleku s slovenske kmetije sledi rakotvornega aflatoksina.
Oglej si celoten članek

Na dveh kmetijah, ki mlekarnam dostavljajo mleko svojih krav, so živali krmili s koruznim šrotom, v katerem so zasledili rakotvorne aflatoksine, so sporočili z Veterinarske uprave Republike Slovenije (Vurs).

Pri enem zbiralcu so sledi strupa odkrili že v mleku, pri drugem ne, vendar so obema začasno prepovedali oddajo mleka. Kot je dejala direktorica Vursa Vida Čadonič Špelič za 24ur, so do zdaj uničili že na tisoče litrov mleka, gospodarska škoda bo velika, "vendar je zdravje ljudi pomembneje".

V krmi domačega proizvajalca

Na Vursu so pojasnili, da je mleko z najdenim aflatoksinom M1 izviralo s kmetije na Bledu, ki pa je to živilo prodajala v Italijo. Na omenjeni kmetiji so že po najdbi konec prejšnjega tedna prenehali z oddajo mleka, ki gre v neškodljivo uničenje. Še istega dne so izvedli vzorčenje vseh sestavin obroka za krave molznice.

Rezultati vzorcev sestavin obroka so pokazali, da je vsebnost aflatoksina B1 presežena v vzorcu koruznega šrota pri enem od slovenskih proizvajalcev krmil. Ugotovili so, da je krma iz kontaminirane serije romala še na eno kmetijo z območja Ljubljane.

Tudi temu kmetijskemu gospodarstvu je Vurs odredila začasno prepoved oddaje mleka v javno potrošnjo. Vendar pa so na tej kmetiji z okolice Ljubljane mleko že oddali v mlekarno. Na Vursu so pojasnili, da so zato nadzor uvedli tudi v mlekarni.

V Ljubljanskih mlekarnah strupa niso odkrili

Iz Ljubljanskih mlekarn pa so danes sporočili, da je omenjena kmetija iz okolice Ljubljane ena od njihovih dobaviteljic mleka, zato so jih obvestili o možnosti prisotnosti aflatoksinov v surovem mleku.

V Ljubljanskih mlekarnah so vzorec tega mleka poslali v laboratorij Nacionalnega veteranskega inštituta, njegovi izvidi pa kažejo, da aflatoksini v tem mleku niso prisotni.

Hkrati so v Ljubljanskih mlekarnah začeli s predpisanim internim postopkom identifikacije poti spornega mleka in morebitnih izdelkov, ki bi lahko bili narejeni iz tega mleka.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.