Rastline, ki bi bile odporne na sušo

Foto: Žurnal24 Zadnja odkritja bo lahko omogočila rast pridelka v izredno suhih razmerah.
Znanstveniki pravijo, da so prišli do odločilnega spoznanja pri razumevanju genov rastlin.
Oglej si celoten članek

Finski in ameriški raziskovalci pravijo, da so odkrili rastlinske gene, ki nadzorujejo količino ogljikovega dioksida, ki ga rastlina vsrka. Poleg tega nadzorujejo tudi količino vode, ki jo rastlina odda v ozračje. Zadnje ugotovitve bi bile lahko bistvene pri proizvodnji hrane in obvladovanju podnebnih sprememb.

Nadzor vode
Ena od poglavitnih vlog rastlin v ekosistemu je vsrkavanje ogljikovega dioksida iz ozračja. Plin vsrkavajo skozi majhne pore na listih. Te tudi oddajajo vodo, medtem ko rastlina raste. Tako lahko v skrajno suhem ozračju rastlina izgubi tudi do 95 odstotkov vode. Znanstveniki sicer že precej časa poskušajo najti gen, ki nadzoruje odziv por in prav pred kratkim jim je to tudi uspelo.

Raziskovalci zatrjujejo, da bi lahko zadnje ugotovitve omogočile prilagoditve rastlin, da bi vsrkavale večjo količino ogljikovega dioksida in hkrati zmanjšale količino vode, ki jo sicer oddajo v ozračje. To bi bi omogočilo rast pridelka v izredno suhih razmerah.

Na pravi poti
Profesor Jako Kangasjarvi z univerze v Helsinkih pravi, da so zadnje raziskave prvi korak na zelo dolgi poti. Obenem še poudarja, da je omenjeni mehanizem podoben pri veliko rastlinah, tudi pri rižu, toda ne pri vseh.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.