Nov predvolilni predlog: Vsako leto naj bo enako število prostih dni

Foto: A. Š.
Foto: A. Š.
"V Sloveniji nimamo vsako leto enakega števila dela prostih dni. Število prostih dni je odvisno od tega, na kateri dan v tednu padejo prazniki. Zato se zgodi, da imamo v nekaterih letih bistveno manj prostih dni kot v drugih," sporočajo iz levice, zato predlagajo novo pravilo.
Oglej si celoten članek

Kot primer navajajo letošnji kulturni praznik, 8. februar, ki pade na nedeljo. To pomeni, da imamo praznik, nimamo pa tudi prostega dne. In takšnih primerov je letos več kot prejšnja leta.

Zato v Levici predlagajo novo pravilo: če praznik pade na soboto ali nedeljo, se prost dan prenese na naslednji delovni dan.

Poslanec Milan Jakopovič je ob tem dejal: "Če praznik, ki je dela prost dan, pade na vikend, se prost dan ne sme kar izgubiti. Ljudem mora ostati vsako leto enako časa za počitek. Zato predlagamo, naj se prost dan prenese na naslednji delovni dan."

Tako ali podobno ureditev že poznajo nekatere druge evropske države, med drugim Belgija, Luksemburg, Irska, Španija in Poljska.

"Kaj to pomeni za ljudi? Več poštenosti, več predvidljivosti in enako količino počitka vsako leto, ne glede na to, kako padejo prazniki v koledarju," še sporočajo iz Levice in dodajajo, da se lahko na ta način poveča predvidljivost pri načrtovanje stroškov dela in količino počitka, do katerega so v vsakem letu upravičene delavke in delavci. 

Predlagana rešitev bi se začela uporabljati 1. januarja 2027, kar pomeni, da bi bil 2. januar 2027, ki pade na soboto, nadomeščen z dela prostim dnem v ponedeljek, 4. januarja 2027.

V največji poslanski skupini Svoboda predloga še niso preučili, je danes v DZ dejala vodja poslancev največje vladne stranke Nataša Avšič Bogovič. "Se pa zavedam, v kakšnem terminu smo zdaj," je izpostavila. Obenem je spomnila, da je v parlamentarnem postopku še en predlog sprememb tega zakona, zato dvomi, da bi oba uspeli pripeljati čez parlamentarni postopek do izteka mandata. Do vsebine samega predloga pa se Avšič Bogovič ni opredelila.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 28

  • 23:28 6. Februar 2026.

    če sem pijan volim goluba, če pa sem trezan pa bom volio Janeza Drnovšeka

  • 23:04 6. Februar 2026.

    Ideja, da te kap. To lahko zraste samo v glavah nesposobnežev in delomrznežev, ki že sedaj nič ne delajo oz. …

  • 22:18 6. Februar 2026.

    Iščeš dekle za eno noč💋? Dоbrodošli - https://sex21.fun

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.