Slovenija vse večji uvoznik energije

Foto: Žurnal24 V naši državi primanjkuje projektov za izkoriščanje obnovljivih virov energije,
Po podatkih državnega statističnega urada smo lani uvozili že 55 odstotkov vse porabljene energije, naša energetska odvisnost pa se bo še naprej povečevala.
Oglej si celoten članek

Slovenija je pri oskrbi z energijo popolnoma odvisna od uvoza tekočih in plinastih goriv. Zaradi vse strmejšega naraščanja porabe tekočih goriv pa lahko pričakujemo, da se bo energetska odvisnost naše države v prihodnjih letih še povečevala.

Lani se je poraba tekočih goriv v primerjavi z letom prej zvišala za 16 odstotkov. Končna poraba naftnih proizvodov v Sloveniji še naprej narašča. Največjo rast so zabeležili pri porabi dizelskega goriva v prometu, in sicer za 20 odstotkov. Poraba dizelskega goriva se je v Sloveniji v zadnjih petih letih skoraj podvojila. To je posledica naraščanja potniškega, še bolj pa blagovnega cestnega prometa, ugotavljajo statistiki.

Lani smo več kurili
V preteklem letu se je povečala tudi poraba kurilnega olja za ogrevanje gospodinjstev (za deset odstotkov). Vzroke za to statistiki vidijo v hladnejši zimi in daljši kurilni sezoni.

Povprečne temperature v izbranih mestih v Sloveniji so bile namreč v prvih treh mesecih leta 2008 za povprečno dve stopinji nižje kot leta 2007, v aprilu pa celo do štiri stopinje, še navaja statistični urad

Odvisni od vode
Z domačo proizvodnjo sicer pokrijemo 77 odstotkov potreb po trdnih gorivih. Vendar trdna goriva in obnovljivi viri energije skupaj predstavljajo le desetodstotni delež v končni porabi vse energije v Sloveniji, navajajo statistiki.

Proizvodnja elektrike iz obnovljivih virov je v Sloveniji močno odvisna od hidroloških razmer v opazovanem letu. Še vedno je namreč več kot 90 odstotkov električne energije iz obnovljivih virov energije, proizvedene v hidroelektrarnah, izraba deponijskega plina in bioplina v energetske namene pa narašča le počasi.

Delež električne energije proizvedene iz obnovljivih virov v Sloveniji je v letu 2008 znašal 26 odstotkov, medtem ko je bil leto prej 22-odstoten, leta 2000 pa 29-odstoten.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.