Stečaj poguben za kupce

Foto: Žurnal24 celov%C5%A1ki dvori
Celovški dvori. Če še lahko, zadržite del kupnine za odpravo morebitnih skritih napak.
Oglej si celoten članek

Ljubljana. Ker Vegradu grozi stečaj, se lahko zgodi, da bodo morali individualni kupci stanovanj v Celovških dvorih sami odpravljati skrite napake. “Če bi šel Vegrad v stečaj, se z reklamacijami ne bi mogli obrniti na nikogar, vložili bi lahko le odškodninske zahtevke proti stečajni masi,” pravi Lojze Ude z ljubljanske pravne fakultete.

Dobil bi petino denarja
Če bi se na primer kupcu tri mesece po nakupu stanovanja dvignil parket, bi z odškodninskim zahtevkom konkuriral z vsemi drugimi upniki, in sicer v skupini nepriviligiranih upnikov po principu sorazmernosti glede na višino zneska in stečajno maso, pojasnjuje Ude. Ob tem dodaja, da bi verjetno tako kot drugi dobil 20 odstotkov sredstev.

Kaj je s stanovanji?
Neznanka. Koliko stanovanj v Celovških dvorih je neprodanih, nihče ne ve, čeprav jih je bilo še pred dobrim mesecem okoli 150. V Vegradu na naše vprašanje niso odgovorili, na spletni strani so vsa rezervirana, na telefonski številki, objavljeni na spletni strani, pa se ni nihče javil.

Ali jih je zasegla NLB, nismo izvedeli, ker nam iz banke prav tako niso odgovorili.

Za vse kupce stanovanj v Celovških dvorih bi bil zato boljši drugi scenarij – prisilna poravnava. “Ta je za upnike vedno boljša, sploh za takšne. A tudi prisilno poravnavo sklenejo največji upniki in predvidevam, da so to tudi pri Vegradu banke,” razlaga Ude. Individualni kupci se lahko iz zagate rešijo tako, da z Vegradom sklenejo takšne pogodbe, da bodo lahko zadržali deset odstotkov kupnine za odpravo skritih napak. Ali je Vegrad takšne pogodbe v Celovških dvorih sklepal, v velenjskem podjetju niso povedali.

Heglerjeva: Težav ne bo
Na Javnem stanovanjskem skladu (JSS) Mestne občine Ljubljana (MOL), ki je skupaj z MOL in republiškim stanovanjskim skladom kupil več kot pol od 833 stanovanj v Celovških dvorih, pravijo, da bojazni zaradi stečaja Vegrada ni. Jožka Hegler, direktorica JSS MOL, poudarja, da imajo bančne garancije. “Stečaj nad glavnim dolžnikom ne vpliva na obveznost banke. Banka odgovarja uporabniku za celotni znesek ne glede na to, da je obveznost glavnega dolžnika zmanjšana v stečajnem postopku ali postopku prisilne poravnave,” pove Heglerjeva.



 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.