Študenti invalidi še vedno ovirani

Foto: Žurnal24 (Foto: iStockphoto)
Invalidni študenti: izboljšuje se arhitektonska dostopnost fakultet in drugih visokošolskih institucij. Manj je narejenega na področju odpravljanja komunikacijskih ovir.
Oglej si celoten članek

V Društvu študentov invalidov Slovenije (DŠIS) pravijo, da so visokošolski učitelji pripravljeni pomagati študentom invalidom, a včasih ne poznajo potreb takšnega študenta. V okviru projekta StuDis - Razvijanje inkluzivnega visokega šolstva so ugotovili, da je na mlajših fakultetah že poskrbljeno za neoviran dostop do predavalnic in laboratorijev, medtem ko je na starejših še vedno veliko arhitektonskih ovir.

Za disleksika je na primer lažje brati z rumenega namesto belega papirja, za slabovidno osebo pa je izrednega pomena gradivo v ustrezni elektronski obliki, saj si lahko sam prilagaja velikost pisave.
Alenka Bera, vodja projekta StuDis

Fakultete: ni finančnih sredstev
Pri študijskem procesu nudijo invalidom elektronsko gradivo ter gradivo v običajnem in povečanem tisku, ki ga potrebujejo na predavanjih ali vajah, ne pa tudi prilagoditev študijske literature ali tolmača za znakovni jezik. Kot razlog za pomanjkljivo prilagoditev so fakultete najpogosteje navedle pomanjkanje finančnih sredstev. Izkazalo se je tudi, da nekatere fakultete še vedno nimajo evidence o številu študentov invalidov,  zaposleni in študenti pa niso obveščeni o pravicah in obveznostih na tem področju.

Društvo je organiziralo izobraževanja za profesorje, najprej na Univerzi na Primorskem in nato še na Univerzi v Mariboru, vse gradivo pa je dostopno tudi na spletu. Izobraževanja vodi Alan Hurst iz britanskega urada za študente invalide (SKILL), ki je prepričan, da je prilagoditve za invalide treba jemati kot sestavni del in dodano vrednost študijskih programov.

Veliko odvisno tudi od študentov
Alenka Bera, vodja projekta StuDis je dejala, je veliko odvisno tudi od samega študenta, predvsem koliko se je pripravljen razkriti profesorju, saj mu ta lahko pomaga le, če pozna njegove potrebe.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.