Ta črno-beli zmazek

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Koda QR. 
Črtna koda kvadratne oblike v prevodu pomeni hiter odziv. Vsebuje lahko povezavo do spletne strani, telefonsko številko, običajen tekst in drugo.
Oglej si celoten članek

QR. Najbrž ste jo že opazili. Danes je domala povsod – večinoma na takšnih in drugačnih oglasih ter izdelkih in živilih vseh vrst. Kodo QR oziroma quick response lahko fotografiramo s pametnim mobilnikom, ta pa nam nato ponudi njeno vsebino v obliki teksta, povezave do spleta (tako nam ni treba vnašati URL-naslova), kontaktov (telefonske številke, e-poštnega naslova) in drugega.

Gre za hiter odziv, kar koda QR pomeni v prevodu, informacij o izdelku ali storitvi, na katero smo naleteli. Vse bolj je razširjena tudi v Sloveniji, najbolj pa na Japonskem, kjer je z bralnikom zanjo opremljen že skoraj vsak mobilni telefon.

 

Sprva so jo razvili za Toyoto

V državah, kjer je koda QR že v množični uporabi, se lahko prek nje naročite tudi denimo pri zdravniku ali frizerju. Prednost natisnjene kode QR na vizitki pa je, da si lahko podatke shranite brez kakršnegakoli tipkanja. Sprva je bila koda namenjena za uporabo v avtomobilski industriji, danes pa se večinoma uporablja v oglaševalske namene, čeprav je zaradi strmo naraščajočega števila pametnih telefonov vse bolj priljubljena tudi med običajnimi uporabniki.

Matrično oziroma dvodimenzionalno kodo, ki je veliko uporabnejša od bolj razširjene črtne kode, ki jo poznamo s številnih izdelkov in je nepogrešljiva pri plačevanju na blagajnah, je za potrebe avtomobilskega proizvajalca Toyota leta 1994 razvilo podjetje Denso Wave, ki je še danes nosilec patenta za to tehnologijo, čeprav se je odpovedalo pravicam.

Brezplačni bralniki kod QR

Za branje kode QR potrebujete poseben bralnik, ki si ga lahko naložite s spleta – med tistimi, ki so na voljo brezplačno, so tudi quickmark, i-nigma, kywa in beetag. Naložite pa si jih lahko na pametne mobilne telefone domala vseh znamk – Apple, HTC, LG, Motorola, Nokia, Samsung, Sony in drugih.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 10:20 30. April 2012.

    Ni res, da je potreben "pameten telefon", le fotoaparat mora imeti in npr. moznost poganjanja Java aplikacij - torej tudi …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.