To mora zdaj storiti vlada, če želi, da ostanemo konkurenčni

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Delodajalci poročajo o večmesečnih zamudah pri odločanju o vlogah za zaposlitev tujcev, na tak način izgubljamo potencialni kader, ki bi ga lahko vključili na naš trg dela, so predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) izpostavili na današnji okrogli mizi, na kateri so sodelovali tudi predstavniki pristojnih ministrstev.
Oglej si celoten članek

Gospodarska zbornica Slovenije je danes organizirala posvet in okroglo mizo Zaposlovanje tujcev. Postopki za zaposlovanje so namreč zahtevni in trajajo predolgo, zato bo nujna večja odzivnost. 

Dejstvo je, da smo v Sloveniji prišli na raven, ko določenih delovnih mest ne moremo zapolnjevati z lastno delovno silo, zato potrebujemo delavce iz tujine – ne le nizko-, ampak tudi visokokvalificirane, je poudaril generalni direktor GZS Aleš Cantarutti.

Bojan Ivanc, glavni ekonomist GZS, je pojasnil, da pomanjkanje delovne sile ni značilno le za slovenski trg, ampak je tudi evropski problem. V Sloveniji smo z 12-odstotnim deležem tuje delovne sile nad evropskim povprečjem. "Tuji državljani predstavljajo v času nadpovprečne gospodarske rasti pomemben prispevek k doseženi gospodarski rasti," je poudaril. Gospodarska rast temelji tudi na politiki priseljevanja mladih družin iz nam sorodnih okolij. 

Pristojna ministrstva so pozvali k urgentnem reševanju težav, po možnosti s sprejetjem interventnega ukrepa, ki bi se posvetil reševanju zaostankov in operativni optimizaciji postopkov reševanja vlog za zaposlovanje tujih delavcev.

Treba je imeti ustrezne varovalke

Njihovim predlogom je bil najbolj naklonjen državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Matevž Frangež. Kot je ocenil, je današnji posvet pokazatelj tega, da moramo v državi na področju zaposlovanja tujcev stvari spremeniti. Na ministrstvu so se reševanja problematike lotili v okviru delovne skupine, v kateri sodelujejo pristojna ministrstva.

Čeprav Frangež meni, da je treba postopke prilagoditi tako, da bo država "dober servis", pa se hkrati strinja tudi s tem, da je treba imeti ustrezne varovalke. Primeri s "problematičnim zaposlovanjem Indijcev", kot sta podjetji Marinblu in Selea, so v tej državi nezaželeni, je poudaril.

Po njegovih besedah je na tem področju še veliko možnih organizacijskih prihrankov, morebiti tudi sprememba ureditve krajevne pristojnosti upravnih enot. Omenil je tudi možnost uvedbo "virtualne upravne enote - omnie", kamor bi umestili presežke vlog za delovna dovoljenja.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.