Veliko hrupa za nič stavke

Foto: Anže Petkovšek
Foto: Anže Petkovšek
Dan d. Poslanci naj ne bi podprli 4-odstotnega znižanja plač javnim uslužbencem. Vse več informacij o znižanju čez tri mesece. Sindikalni spor. Jutri vseh ne bo pred parlamentom.
Oglej si celoten članek

Jutri bodo poslanci v odboru za finance odločali o štiriodstotnem znižanju plač javnim uslužbencem, ki so ga predlagali njihovi poslanski kolegi.

Če se to zgodi, sindikati vztrajajo, da bodo že danes napovedali generalno stavko, ki se bo verjetno začela 3. oktobra.

Predlog večinske podpore najbrž ne bo doživel, a so vse glasnejše informacije o tem, da bi javnemu sektorju plače znižali s 1. januarjem.

Volk sit, koza pa ne cela

Danes se je sestala poslanska skupina Socialnih demokratov, ki ima v 15-članskem odboru za finance pet sedežev. Predloga o takojšnjem znižanju verjetno ne bodo podprli, a je bila tam po neuradnih informacijah omenjena možnost amandmaja, ki naj bi znižanje plač v javnem sektorju zamaknil na začetek prihodnjega leta.

Tako bi rešili čast premierja Boruta Pahorja, ki je s sindikalisti podpisal dogovor, da vlada do konca letošnjega leta plač v javnem sektorju ne bo nižala.

Stavka ostaja na programu

Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj meni, da je to prav tako nesprejemljivo kot takojšnje znižanje, saj se tako ognejo socialnemu dialogu. Dušan Miščevič, ki zastopa drugi del sindikatov javnega sektorja, je prepričan, da "bodo morali prihodnje leto uslužbenci še nekaj dati, a se mora vlada zavedati, da je pomemben dialog in da krize ne moremo nositi samo mi".

Foto: grafika Žurnala24 Plače v javnem sektorju.

Miščevič je sicer prepričan, da poslanci predloga o takojšnjem znižanju ne bodo podprli, kar naj bi mu včeraj zagotovil tudi minister za finance Franc Križanič.

A po naših neuradnih informacijah naj bi prav on na eni izmed preteklih sej vlade lansiral predlog, da se uslužbencem v državni upravi (torej ne vsem v javnem sektorju) plače znižajo s 1. januarjem. In to za kar deset odstotkov.

Spori med sindikati

Vodstvo sedmih sindikatov, ki so združeni v konfederacijo in združujejo 75 tisoč članov, bo jutri odločanje poslancev spremilo s simboličnim protestom pred parlamentom. A se temu ne bodo pridružili sindikati pod vodstvom Dušana Miščeviča.

Ta o sporu ne želi govoriti, a se zamera očitno vleče še iz časa, odkar se konfederacija lani ni pridružila njihovi stavki. Ne glede na to oboji obljubljajo skupne priprave na splošno stavko.

Kako bi potekala stavka

Stavka v javnem sektorju je specifična, ker so številni uslužbenci zavezani k temu, da vsaj deloma opravljajo svoje delo. Zdravniki bi verjetno odpovedali vse nenujne operacije, čakalne dobe bi se povečale. Policisti bi namesto kazni pisali le opomine. Ker bi na mejah dosledno preverjali dokumente, bi nastale daljše vrste.

Pazniki v zaporih bi delali počasneje, vojaki pa stavkati sploh ne smejo. Miščevič pravi, da so se lani med stavko veliko naučili, zato bodo strategijo tokrat spremenili, saj so bili lani "podvrženi številnim grožnjam po odpuščanju".

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • zic
    21:11 12. September 2011.

    to sploh niso take plače, da bi se mogl tlele zgražati...vse kar je pod jurja je ena mizerija!!! Folk fopajo …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.