Vse resnejši scenarij: če se ne boste cepili, pozabite na počitnice na Hrvaškem

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Evropski voditelji bodo začeli konkretne razprave o usklajenem potnem listu za cepljene osebe, s katerim bo mogoče v prihodnje prehajati mejo.
Oglej si celoten članek

Voditelji članic EU bodo prihodnji teden začeli z razpravo o uvedbi enotnih cepilnih listin, s katerimi želijo oživiti možnost trenutno skoraj prekinjenih potovanj izven meja držav. Te listine bodo imele ključno vlogo v prihodnji turistični sezoni, čeprav vodja slovenske konzularne službe Andrej Šter opozarja, da čaka članice za vzpostavitev enotne in kredibilne listine do poletja ogromno dela.

Idejo o enotnem certifikatu o cepljenju in s tem imunosti proti bolezni covid-19 ter prenašanju virusa povzročitelja po vrhovih evropskih prestolnic kroži že nekaj časa. Najprej so jo predlagali od tujega turizma odvisni Grki. Vlade Estopnije, Madžarske, Španije, Danske, Belgije in nečlanice Islandije so po poročanju Daily Maila že namignilče, da bodo podprle uvedbo standardizirane listine. 

Foto: Profimedia Mejni prehod med Hrvaško in Slovenijo meja

Šter: Ideja je dobra, a pot do listine ne bo lahka

Šter meni, da je ideja o uvedbo standardiziranega potrdila o cepljenju proti covidu-19 zelo dobra ideja. "Ampak od ideje do realizacije je kar zahtevna pot in precej korakov je treba narediti," dodaja. 

Med drugim je treba določiti format tega potrdila. Zagotoviti je treba tudi, da bo potrdilo kredibilno, saj "bo zanimivo za tiste, ki služijo s potovanji ali pa s preskrbo z manj kredibilnimi dokumenti te vrste", je posvaril Šter v pogovoru za STA.

EU se mora po njegovem mnenju ustrezno pripraviti na to in akterjem s tega področja omogočiti izvajanje ustreznih aktivnosti, ki bodo omogočile začetek potovanj. Ti akterji so turistične organizacije, tisti, ki opravljajo mejni ali letališki nadzor, ter letalski in drugi prevozniki.

"To bo začetek procesa, ki bo verjetno trajal kar nekaj časa. To se ne bo spremenilo z enkratnimi gestami, ampak bo treba precej dela. In zlasti, pri čemer smo prav tako na preizkušnji, bo potrebna velika stopnja medsebojnega zaupanja. Države morajo vzpostaviti sistem, pri katerem bodo verjele, da je na drugi strani nekdo, ki mu lahko zaupajo, da je svoje delo opravil celovito in dobro," je pojasnil vodja konzularne službe.

Foto: Epa cepljenje

Če bi se vsi zares zelo intenzivno lotili tega sistema izdaje potrdil in če bi postopek cepljenja potekal optimalno, je mogoče prve rezultate na področju sproščanja omejitev potovanj pričakovati že poleti, je dejal. Vendar pa je to "strašno ambiciozen cilj".

Trenutno po Evropi veljajo različno strogi režimi, ki se zaradi pojava bolj nalezljivega seva bolezni še zaostruje. Na Hrvaško je na primer nemogoče priti iz razloga nenujnega potovanja, za vstop v Avstrijo se je treba elektronsko registrirati, za vstop v Nemčijo morajo vsi prišleki v 48 urah predložiti negativen izvid testa, če so bili v zadnjih 10 dneh v državah s seznama tveganih območij, na katerem je tudi Slovenija ...

Šter je opozoril tudi, da v tem trenutku turistični obiski v Evropi niso niti dobrodošli niti priporočljivi, včasih pa tudi niso dopustni. 

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 18

  • 08:51 17. Januar 2021.

    Tudi če bi se želeli cepiti, cepiva ni dovolj na razpolago!!Nehajte zajebavati in pišite primerne članke! Hrvati nas bodo spuščali …

  • 23:04 16. Januar 2021.

    Nabijem vam hrvate in cepljenje...

  • 16:08 16. Januar 2021.

    Kako so smešni. Hrvati, da bi zahtevali, da boš cepljen? Ko bo prišla poletna sezona bodo takoj odpirali meje. Samo, …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.