Za milijone "štancali številke"

Foto: Žurnal24 Robertu Rotarju, ki se je pred leti vozil z zasebnim letalom, je sodišče na prvi
Avtomobilske nalepke. Sodna bitka za odškodnino in opozicijski protiudarec.
Oglej si celoten članek

“Posel z avtomobilskimi nalepkami je bil v celoti načrtovan leta 1998 med Bandljem in Šuštarjem, takratnemu ministru Bohincu pa je bil vsiljen,” je na odboru za notranjo politiko trdil Vinko Gorenak. Da je od podpisa pogodbe z družbo Mirage Holography Studio do dobave prvih nalepk minilo “kakih sedem dni”, je, kot je dejal, farsa, ki naj bi dokazovala, da je bil posel dogovorjen vnaprej.

Kdo so akterji danes?
Nove službe. Mirko Bandelj, najprej notranji minister, nato pa generalni sekretar vlade, je odvetnik. Miloš Šuštar, nekdanji generalni sekretar, ki je sedel v komisiji, ki je odločala o poslu z Mirageom, ni več prokurist te družbe; zdaj dela v šolstvu. Podjetje Mirage Roberta Rotarja pa je, potem ko je izgubilo posel z državo, končalo v prisilni poravnavi.

Štancali številke
Gorenak je povedal še, da Mirage nalepk ni nikoli delal, temveč je nanje “samo štancal serijske številke”, in da so vse naredili v Cetisu. Ta pa je posel dobil le, “ker je pristal, da ga bo dal Mirageu”.

Gorenak ni pozabil omeniti niti, da je podjetju zaradi poslov z državo šlo tako dobro, “da so imeli celo zasebno letalo, startali pa so s fotokopirnico”. Odvetnik Miragea je v pogovoru z nami zavrnil vse obtožbe in pojasnil, da leta 1998 to nikakor ni bilo garažno, ampak zelo uspešno tehnološko podjetje, ki je pred tem med drugim delalo bančne kartice.

Tako notranja ministrica Katarina Kresal kot državni pravobranilci, ki državo branijo v odškodninski tožbi Miragea, so zagotovili, da so storili vse, da zaščitijo interes države. Gorenak pa je o tem podvomil, saj je država odškodninsko tožbo na prvi stopnji izgubila, na zaslišanje pa ni bil vabljen niti nekdanji minister Mate.

Prav on je predčasno prekinil pogodbo z Mirageem, država pa si je s tem nakopala 4,6 milijona evrov težko odškodninsko tožbo. Pravobranilstvo se je sicer pritožilo na sodbo, da Mirage dobi 3,6 milijona evrov odškodnine. A pritožil se je tudi Mirage, ki hoče še preostalo četrtino zavrnjene odškodnine (1,1 milijona evrov). Se je pa včerajšnja triurna razprava na odboru končala tudi s sklepom, naj na celoten postopek in posel oko vržejo tožilci.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.