Za prvošolce brezplačni delovni zvezki in druga učna gradiva

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Učna gradiva vključno z delovnimi zvezki bo za prvošolce po novem financiralo ministrstvo za šolstvo. Za učbeniške sklade bo ministrstvo letno namenjalo tri milijone evrov, za analizo o delovnih zvezkih bo šlo pol milijona evrov.
Oglej si celoten članek

Staršem, ki letos otroke vpisuje v prvi razred osnovne šole, ni treba skrbeti ne za učbenike ne za druga učna gradiva, vključno z delovnimi zvezki, je danes napovedala ministrica za šolstvo Maja Makovec Brenčič. Učbenike si bodo prvošolci, kot doslej, brezplačno izposodili v učbeniških skladih, učna gradiva bo krilo ministrstvo za izobraževanje, šolstvo in šport (MIZŠ).

"Vstop v šolo je precejšnji zalogaj za družino. Staršem bomo olajšati vstop otrok v šolo in otrokom omogočiti, da bodo samostojno uporabljali ta gradiva in vanje prosto vpisovali," razlaga ministrica. Poleg delovnih zvezkov se namreč v prvih razredih vse manj uporabljajo učbeniki, vse več pa učna gradiva, ki so si jih učenci doslej izposojali, zato vanje niso smeli pisati.

Med 20 in 75 evri

Starši bodo tako privarčevali med 20 in 75 evri, odvisno, kam je vpisan otrok.

Ministrstvo bo šoli, glede na število učencev, določilo kvoto sredstev  Iz te kvote bodo morale šole prenavljati učbeniški sklad in kupiti učna gradiva in delovne zvezke.

Na vprašanje, koliko sredstev bo na voljo na učenca, Makovec Brenčičeva ni mogla odgovoriti, saj bodo šole avtonomne pri uporabi sredstev za učbeniške sklade."Šola bo dobila kvoto sredstev znotraj katere se bo odločala na kašen način lahko vse to zagotovi."

V srednjih šolah še naprej sofinanciranje staršev

Letos bo ministrstvo zaključilo obnovo učbeniških skladov, ki se je začela leta 2015 z uvedenim triletnim obdobjem menjave učbenikov po triadah.

Učbeniški skladi bodo odslej, kot pravi ministrica, sistemsko financirani. Za menjavo učbenikov iz učbeniških skladov bodo letno namenjeni trije milijoni evrov. Glede na predlagane spremembe, bodo šole vsako leto dobile sredstva za obnovo učbeniškega sklada, o dinamiki menjave učbenikov pa se bodo lahko odločale avtonomno, je pojasnila Makovec Brenčičeva.

V srednjih šolah bodo izposojo učbenikov, kot je veljalo doslej, sofinancirali starši.

Zavod RS za šolstvo bo odslej redno spremljal kakovost delovnih zvezkov, enkrat letno predložil analizo in podal ustrezna priporočila. "Enkrat letno bomo objavili najnižje, najvišje in povprečne cene učbeniških kompletov v anonimizirani obliki," pravi ministrica.

 

Za spremljanje kakovosti učbenikov je ministrstvo novembra lani tudi objavilo razpis v vrednosti pol milijona z namenom izvedbe evalvacije in razvoja metodologije za spremljanje kakovosti učbenikov, ki bo v pomoč učiteljem pri izboru učbenikov in učbeniških gradiv.

Delovni zvezki na pol prazni

Kot napoveduje ministrica, naj bi se zavod za šolstvo v analizi ukvarjal tudi s tem, koliko in kako so učbeniki uporabljeni. Starši namreč še vedno opozarjajo, da so nekateri delovni zvezki konec leta izpolnjeni le 20 ali 30 odstotno. "Zavod za šolstvo bo oblikoval priporočila, ki bodo pomemben element pri izbiri delovnih zvezkov za učitelje," napoveduje Makovec Brenčičeva.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 4

  • 07:46 22. Februar 2017.

    Tako dolgo bo tako ,dokler ne bo narod sam naredil reda, in si izboril enake pravice , kot jih imajo …

  • 18:56 21. Februar 2017.

    Kako je mogoče, da se programi med osnovnimi šolami razlikujejo? Na naši šoli otroci v 5.razredu delajo določene stvari, ki …

  • 16:38 21. Februar 2017.

    Delovne zvezke ukiniti v vseh razredih OŠ. V Prvi triadi še mogoče delajo vanje, vsekakor pa ne več v višjih …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.