Dosmrtna kazen za enega izmed botrov dopinga

Foto: Epa
Foto: Epa
Belgijec Johan Bruyneel, nekdanji športni direktor kolesarskih ekip, v katerih je dopinški grešnik Američan Lance Armstrong prišel do sedmih zmag na dirki po Franciji, je dobil dosmrtno prepoved delovanja v kolesarstvu, je odločilo Mednarodno športno razsodišče (Cas) v Lozani.
Oglej si celoten članek

Johan Bruyneel je bil športni direktor v vseh ekipah, za katere je v obdobju od 1999 do 2005 kolesaril Lance Armstrong in tudi slavil zmage na Dirki po Franciji. Kasneje so Američanu dokazali zlorabo prepovedanih sredstev in mu po odmevni dopinški aferi odvzeli vse zmage na Touru.

V oddaji Lance Armstrong zgrožen ob Rogličevem posnetku

Razsodišče v Lozani je v sredo objavilo, da je Bruyneel dobil dosmrtno prepoved delovanja v kolesarstvu, kar je 54-letni nekdanji kolesarski delavec sprejel. "Rad bi poudaril, da se zavedam številnih napak v preteklosti in sprejemam kazen. Veliko stvari bi si želel narediti drugače, nekatera dejanja globoko obžalujem. Takratno obdobje, tako v vlogi kolesarja kot ekipnega direktorja, je bilo zelo drugačno kot danes," je v odprtem pismu zapisali Bruyneel.

Odločitev Casa je epilog odmevnega škandala, ki se je začel leta 2012. Ameriška protidopinška agencija (Usada) je Bruyneela zaradi povezav v preiskavi Armstronga obtožila sodelovanja pri zlorabi dopinga, dve leti kasneje pa je Belgijec dobil desetletni suspenz. Svetovna protidopinška agencija (Wada) je za Bruyneela za tem zahtevala dosmrtno prepoved delovanja, takšno kazen je leta 2012 dobil tudi Armstrong.

Poravnava Padli zvezdnik bo plačal več milijonov

Cas je prišel do zaključka, da je Bruyneel res bil v osrčju dopinške zarote, ki je zaobjela številne ekipe, trajala je več let, udeleženih pa je bilo veliko kolesarjev, zato je nekdanji športni direktor dobil dosmrtno prepoved, saj je bil dejavno udeležen v sistematski doping.

Cas je ob tem povečal kazni še dvema nekdanjim kolesarskima delavcema. Španski zdravnik Pedro Celaya Lemaza je dobil dosmrtno prepoved, trener Pepe Marti pa 15-letno.

Odločitve Casa sta hitro pozdravili tako Usada kot Wada, mnenja sta, da je pravici zdaj zadoščeno. Toda Bruyneel se še ne da.

"Navkljub odločitvi Casa trdno stojim za mnenjem, da Usada nima in nikoli ni imela legalne avtoritete nad mano. Še vedno imam svoj cilj, h kateremu stremim. Želim, da moj šport raste, da je boljši v prihodnosti," pravi.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.