Slovenci vzeli mero še eni ugledni reprezentanci

Slovenija je v prestižnem tekmovanju zabeležila še peto zmago.

Moška odbojkarska reprezentanca Slovenije je v sedmem kolu lige narodov zabeležila peto zmago. Po Italiji, Poljski, Nizozemski in Argentini je premagala še Kanado, in sicer z izidom 3:0 (22, 19, 22).

Slovenija in Kanada, ki jo vodi nekdanji trener ACH Volleyja, Glenn Hoag, sta se srečali prvič. Slovenci so bili v vlogi favorita, ki so jo na koncu tudi upravičili.

Varovanci Alberta Giulianija spektakularne igre niso prikazali, a so bili dovolj zanesljivi, da so Kanadi prizadejali peti poraz v ligi. Do končnic je bil rezultat v nizih izenačen, v končnicah pa so bili Slovenci bolj zbrani. V slovenski vrsti je bil s 17 točkami najučinkovitejši Tonček Štern.

V četrtek se bodo Slovenci merili s Francozi, ekipo, ki jim ni nikoli ustrezala, z njo je izgubila dve zadnji zelo pomembni medsebojni tekmi, finale evropskega prvenstva leta 2015 in tekmo kvalifikacij za olimpijske igre v Tokiu.

Tekma se je začela z enakovrednim bojem. Slovenci so prvič prišli v vodstvo pri izidu 5:4, nato nekajkrat vodili za dve točki, a odlepiti se jim ni uspelo, tako da sta ekipi v končnico vstopili z izidom 20:20. Osrednje ime odločilnih točk pa je bil Alen Pajenk. Najprej je s prvim tempom svojo ekipo povedel v vodstvo z 22:20, nato pa je z asom, prvim na tekmi, priboril še zaključno žogo, drugo je izkoristil Tonček Štern.

Slovenci so v prvem nizu točke večinoma nabirali z napadi in z napakami tekmecev, na začetku drugega niza pa je najprej as dosegel Klemen Čebulj, prvi blok pa je prispeval Jan Kozamernik. Ob prvem tehničnem odmoru je Slovenija vodila z 8:6, dve točki razlike sta bili tudi ob drugem. Odločilno prednost pa si je Slovenija priborila po izidu 18:17, za to so bili zaslužni štirje odlični servisi Tončka Šterna in štiri zaporedne točke. Za nameček je prednost Čebulj z asom še povečal, tako da je bilo odpora Kanadčanov v drugem nizu konec.

Do tretjega niza Kanada nikoli ni vodila za več kot točko, v njem pa je vendarle prišla do prednosti 14:11. Slovenski selektor Alberto Giuliani je nato Čebulja zamenjal z Rokom Možičem, s tem pa zaustavil tekmečev nalet. Po točki Tineta Urnauta se je Slovenija spet vrnila v vodstvo (17:16), blok Kozamernika je pomenil izid 23:21, že prvo zaključno žogo pa so Slovenci tudi izkoristili.

"Na tej tekmi nismo imeli preveč dobrega ritma, pozitivno pa je, da smo ostali mirni in naredili manj napak v primerjavi s prejšnjo tekmo. Po porazu proti Nemčiji je zelo pomembno, da so se fantje tako dobro odzvali, tako prva postava kot rezerve, ki so vstopile v igro."