Burke: Gre za nevaren presedan

Foto: Žurnal24
Medtem ko je Amnesty International kritična do prepovedi nošenja burk v Belgiji, Avstrijci podpirajo prepoved.
Oglej si celoten članek

Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International je kritična do prepovedi javnega nošenja muslimanskih oblačil burk in nikab, ki jo je včeraj izglasoval spodnji dom belgijskega parlamenta.

Kot je poudaril David Nischols iz Amnesty International, zakon o prepovedi burk spodbuja diskriminacijo žensk, čeprav naj bi se prav proti njej boril. Poleg tega po njegovih besedah zakon krati pravico posameznikov do pravice izražanja in svobode vere. "Gre za zelo nevaren presedan za ostale evropske države," je še menil Nichols.

Belgija prepovedala prva
Če bo prepoved potrdil še zgornji dom belgijskega parlamenta, bo Belgija prva evropska država, kjer bo v javnosti prepovedano nositi burke, ki zakrivajo celotno telo, in nikabe, ki zakrivajo ves obraz razen oči.

Prepoved, ki jo mora sicer potrditi še belgijski senat, je obsodil tudi muslimanski svet v Belgiji. Podpredsednica muslimanskega sveta v Belgiji Isabelle Praille je poudarila, da se "zakon bori proti prikaznim". "Po mojem mnenju burk v Belgiji ni, ampak so predvsem v Afganistanu," je dejala.

Avstrijci pozdravljajo prepoved

Avstrijski svobodnjaki (FPÖ), ljudska stranka (ÖVP) in Zavezništvo za prihodnost Avstrije (BZÖ) pa so prepoved javnega nošenja burk v Belgiji pozdravili. Generalni sekretar FPÖ Herbert Kickl se je ob tem zavzel, da bi morali muslimanska oblačila, ki zakrivajo žensko telo, prepovedati tudi v Avstriji. Evropski poslanec Andreas Mölzer pa je odločitev spodnjega doma belgijskega parlamenta označil za "signal proti islamizaciji Evrope".

Dovoljenje izjeme, kazen tudi zapor

Nošenje burk in nikab bo prepovedano na ulici, parkih, športnih igriščih in javnih zgradbah. Izjeme bodo dovoljene le v primeru določenih praznovanj, če to odobrijo lokalne oblasti. Zakon v primeru kršitve predvideva od 15 do 25 evrov kazni oziroma do sedem dni zaporne kazni, razen v primeru policijskega dovoljenja za nošnjo teh oblačil.

Belgijski politiki trdijo, da je glavni razlog za prepoved zagotovitev varnosti na javnih mestih, kjer bi morala biti omogočena prepoznavnost ljudi. Po mnenju kritikov pa gre zgolj za populistične ukrepe.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.