"Če bi se ustavil in odpočil, bi zagotovo umrl"

Foto: Epa
Foto: Epa
Izpoved voznika, ki je ušel smrti. V Genovi še vedno iščejo morebitne preživele.
Oglej si celoten članek

V Genovi po včerajšnjem zrušenju viadukta, kar je najbolj smrtonosna nesreča na evropskih tleh po letu 2001, še vedno iščejo morebitne preživele. Medtem se vrstijo zgodbe tistih, ki so tragediji po srečnih naključjih ušli.

"Vozil sem avtobus proti Hrvati in viadukt prevozil pol ure preden se je zrušil. Šokiralo me je sporočilo, da je cesta enostavno izginila," pripoved za portal 24sata začenja hrvaški voznik Rudolf Polunić. Preden se je podal na viadukt je razmišljal, ali bi se ustavil in odpočil na počivališču pred ali po Genovi.

"Če bi se za odmor ustavil prej, bi se skoraj zagotovo znašel v koloni na viaduktu ravno v trenutku, ko se je ta zrušil," pove voznik in doda, da se mu je sicer zdelo vse popolnoma normalno. "Rahlo je pihalo in deževalo, a v trenutku, ko sem bil na sredini viadukta, je potegnil močan veter, tako da sem moral paziti, da me ne zanese."

Foto: Epa Genova, zrušen viadukt

Iskanje krivca

Reševalci in gasilci iz širšega območja na mestu nesreče še vedno iščejo morebitne preživele, medtem pa pristojni že iščejo krivca za tragedijo. Most je bil že v preteklosti poznan po številnih težavah, politiki pritiskajo na preiskovalce, da odkrijejo krivca.

Prometni strokovnjaki sicer izpostavljajo, da ne bo enostavno določiti vzrok zrušenja. Viadukt je bil v zadnjem času pogosto deležen popravljanih in vzdrževalnih del, nekateri so prepričani, da enostavno ni bil dovolj stabilen, da bi zdržal zadnje močne nevihte.

Opozorila, da viadukt ni varen, so se v zadnjih letih vrstili. LEta 2016 ga je profesor Antonio Brencich z Univerze v Genovi razglasil za "inženirski neuspeh".

Predstavniki italijanske vlade so medtem izpostavili, da je zrušenje viadukta pokazalo, da je v Italiji potrebno več vlagajanja v obnovo zastarele infrastrukture ter da je pri tem potrebno "ignorirati tozadevna omejevanja s strani Evropske unije".

"Potrebno se je vprašati, ali so spoštovanja evropskih omejevanj pomembnejša od varnosti. Za mene niso," je že izpostavil notranji minister Matteo Salvini, ki je pristojne že včeraj pozval, da najdejo krivca za tragedijo.

Foto: Epa Genova, zrušen viadukt

Minister za promet krivi avtocestno podjetje

Italijanski minister za promet Danilo Toninelli je medtem danes odgovornost za tragedijo v Genovi, ko je v zrušenju viadukta po zadnjih podatkih umrlo najmanj 38 ljudi, pripisal podjetju Autostrade per l'Italia in zahteval odstop celotnega vodstva. Napovedal je tudi, da bodo podjetju odvzeli koncesijo za upravljanje italijanskih avtocest, je poročala STA.

Podjetje po Toninellijevih besedah služi "milijarde", vendar pa plačuje davke v višini "zgolj nekaj milijonov". "Za nameček pa še ne izvajajo nujnih vzdrževalnih del na mostovih in avtocestah," je poudaril minister in dodal, da gre za "hude nepravilnosti", poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Genova Trupla v zmečkani pločevini. "To je neizmerna tragedija"

Most smrti Nogometaš neverjetno preživel zrušitev mosta

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.