Civiliste bodo varovale sile EU in ZN

Foto: Žurnal24 V Varnostnem svetu ZN bodo od začetka naslednjega leta sedeli predstavniki novih
Varnostni svet ZN je odobril napotitev mešanih sil ZN in Evropske unije na vzhod Čada za varovanje civilistov iz sosednje sudanske pokrajine Darfur.
Oglej si celoten članek

Po dolgih letih neuspešnega reševanja razmer v nemirni sudanski pokrajini Darfur, v katero se je dobrim letom vključil tudi slovenski predsednik Janez Drnovšek, so članice varnostnega sveta Združenih narodov (ZN) le odobrile napotitev mešanih sil ZN in Evropske unije na vzhod Čada in severovzhod Srednjeafriške republike, kjer bodo varovale civiliste, ki so se zatekli na območje iz sosednje sudanske pokrajine Darfur.

Za varovanje civilistov bo skrbelo okoli 8000 vojakov

Nova misija ZN bo pomagala predvsem prebivalstvu območja ob meji s sudanskim Darfurjem, ki jih je prizadel konflikt v pokrajini. © AFP

 
Predlog resolucije, ki jo je pripravila Francija, soglasno pa jo je sprejelo vseh 15 članic VS ZN, v Čadu in Srednjeafriški republiki, nekdanjih francoskih kolonijah, ki so ju preplavili begunci iz Darfurja, za leto dni vzpostavlja "večdimenzionalno navzočnost" 300 policistov, 50 častnikov za zveze in civilnega osebja ZN. Policiste ZN bo varovalo od 3000 do največ 4000 evropskih vojakov, večinoma Francozov, in sicer pod britanskim poveljstvom. Gre torej za policijsko misijo ZN, ki ji bo vojaško podporo dala Evropska unija. Zeleno luč tovrstni misiji je 27 članic EU načelno prižgalo konec julija.

Naloge nove misije ZN
Misija, katere cilj je vzpostaviti ugodne varnostne in humanitarne razmere na območjih, kjer živijo begunci, bo pri uresničevanju svoje naloge sodelovala s čadsko in sudansko vlado, agencijami ZN in Afriško unijo. Pomagala bo predvsem prebivalstvu območja ob meji s sudanskim Darfurjem, ki jih je prizadel konflikt v pokrajini, in pomagala pri ustvarjanju pogojev za prostovoljno in varno vrnitev beguncev in razseljenih. V Čadu po podatkih ZN živi 236.000 beguncev iz Darfurja in 173.000 notranje razseljenih ljudi, v Srednjeafriški republiki pa je 10.000 beguncev in več kot 200.000 razseljenih.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.