Del Hrvaške obale po kriterijih NIJZ ni več varen

Foto: Profimedia Hrvaška plaža Foto: Shutterstock Hrvaška Dubrovnik
Število novo odkritih okužb se je na Hrvaškem po včerajšnjih podatkih nekaj znižalo, bilo jih je 57 (prejšnje dni 81, 96 in 86), a se je na obali stanje nekoliko poslabšalo.
Oglej si celoten članek

Dobrovniško-neretvanska županija po kriterijih NIJZ, ki sicer veljajo za države, ni več varna, saj je število aktivnih okužb na sto tisoč prebivalcev preseglo deset. Po včerajšnjih podatkih (današnje sporočijo ob dveh popoldan) je bil kazalnik 10,7.

Pri južni Dalmaciji precejšne tveganje predstavljajo turisti iz Bosne in Srbije, kjer je epidemiološka situacija alarmantna, Hrvaška pa je obiskovalcem iz teh dveh držav na široko odprla meje.

Skupni kazalnik za Hrvaško je presegel 20 in znaša 20,7, v Sloveniji je trenutno 8,6.

A razmere v Zagrebu in v Slavoniji se še slabšajo, v Požeško-slavonski županiji je kazalnik 91,4, v Osiješko-baranjski pa 72,1. Če bi šlo za državo, bi bili že zdavnaj na rdečem seznamu za obvezno karanteno, saj je meja 40 aktivnih okužb na sto tisoč prebivalcev. Tudi za mesto Zagreb bi že kmalu odredili karanteno, saj ima kazalnik 37,4.

Od obale je sicer mejo, ki jo NIJZ določil za varno, presegla le Dubrovniško-neretvanska županija, vse druge po teh kriterijih še varne, a so se razmere nekoliko poslabšale.

Poslabšanje pri obalnih županijah v dveh dneh ni bilo drastično, približno za dve aktivnih okužbi na sto tisoč prebivalcev, pri dubrovniški še manj, a je zadoščalo, da je šla čez mejo, ki je postavljena kot varna. 

Koliko aktivnih primerov na sto tisoč prebivalcev ima posamezna županija vidite, če se z miško postavite nad zemljevid. Daleč najbolj varna je Istra s kazalnikom 3,8, druge imajo okrog osem aktivnih okužb na sto tisoč prebivalcev, le Ličko-senjska manj kot sedem. Vse županije razen Dubrovniško-neretvanske so po kazalcu aktivnih okužb na sto tisoč prebivalcev tako trenutno podobno varne kot je Slovenija. 

V Primorsko-goransko županijo sodijo Reka z Opatijo, Crikvenico, Krkom, Cresom, Lošinjem in Rabom (Primorsko-goranska županija), Ličko-senjska županija obsega Senj in Karlobag ter severni del Paga (Novalja in Zrće), Zadrska županija obsega južni del Paga, Dugi otok, Ugljan, Pašman, Biograd na moru in Pakoštane. Šibeniško-kninska županija vključuje obalo od Pirovca do Rogoznice, Splitsko-dalmatinska obsega Split, Makarsko, Brač, Hvar, Vis, Dubrovniško-neretvanska pa Korčulo, Pelješac, Mljet in Lastovo.

Ne glede na podatke o številu okužb v posameznih krajih pa je mogoče okužbo z novim koronavirusom učinkovito preprečevati z zmanjševanem števila tesnih stikov, ohranjanjem fizične razdalje do drugih ljudi ter dosledno higieno (umivanje in razkuževanje) rok.

Vsem, ki prihajajo z dopusta, vodja svetovalne skupine Bojana Beović svetuje, da se po vrnitvi domov vsaj teden dni en družijo z ranljivimi skupinami, v zaprtih prostorih nosijo maske, se dosledno opazujejo in ob prvih znakih testirajo.

dezurni@zurnal24.si

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 10

  • 10:30 6. Julij 2020.

    Ni varno povsod tam ,kjer se ljudje ne pazijo ! Zakaj je v BG in Srbiji takšno stanje ? Zato …

  • 10:14 6. Julij 2020.

    bela gosposka ne pusti ljudem niti na dopust zaradi njihovega fašizma. poglejte si o event 201 in pomislite o tem, …

  • 09:10 6. Julij 2020.

    Na Hrvaško ne grem do leta 2030.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.