Finančnemu sektorju nataknili uzde

Foto: Žurnal24 Finančni svet se je na vse pretege upiral dodatni regulaciji. Foto: Reuters)
Ameriški senat je podprl reformo finančnega sektorja ZDA, ki je po besedah finančnega ministra Timothy Geithnerja največja po veliki depresiji.
Oglej si celoten članek

Z novimi reformami naj bi zmanjšali tveganje, ki so ga banke prevzele nase s poslovanjem z izvedenimi finančnimi instrumenti, piše BBC. Prav zaradi tveganosti tovrstnih instrumentov nova zakonodaja predvideva tudi ustanovitev posebne agencije, ki bo nadzirala izdajanje posojil fizičnim osebam, postavlja pa tudi nova pravila za kompleksne finančne instrumente.

Ustanovljen bo tudi nov urad za zaščito porabnikov s širokimi pooblastili, ki bo lahko ustavil sporne prakse kreditiranja. Velike banke bodo morale po novem dati na stran precej več kapitala za primere, da določena posojila ne bodo odplačana. Vendar ta določba vsebuje časovni zamik, saj jo bodo morale banke začeti upoštevati šele po preteku petih let.

Banke prav tako ne bodo mogle več uporabljati svojega lastnega denarja za trgovanje na finančnih trgih (proprietary trading), za tvegane posle pa bodo lahko uporabile zgolj tri odstotke svojega kapitala. Nov 2.300 strani dolg zakonski sveženj mora sedaj potrditi le še predsednik Barack Obama, kar bo poleg zdravstvene reforme največji notranjepolitični podvig njegove administracije v tem mandatu.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.