Hrvati so se hudo zamerili Rusom

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Moskva je ocenila, da so bile izjave hrvaškega predsednika vlade v Kijevu "zelo zaskrbljujoče".
Oglej si celoten članek

Hrvaški premier Andrej Plenković je med ponedeljkovim obiskom v Kijevu izjavil, da sta bili Hrvaška in Ukrajina žrtvi brutalne vojaške agresije. Ocenil je, da bi bile hrvaške izkušnje z mirno reintegracijo vzhodne Slavonije lahko koristne tudi za Ukrajino. 

Seznanjeni smo z informacijo, da je bila v preteklih dneh pri hrvaški vladi oblikovana delovna skupina za sodelovanje z Ukrajino, ki bi med svojimi nalogami imela tudi prenos hrvaških izkušenj z "mirno reintegracijo zasedenih ozemelj" Kijevu, kar bi se lahko uveljavilo tudi za Doneck in Lugansk, so zapisali v torkovem komentarju ruskega urada za informiranje in medije na spletnih straneh ruskega zunanjega ministrstva.

Reintegracija je pomenila pregon četrt milijona ljudi

Poudarili so, da je bila cena hrvaške reintegracije njenega ozemlja tudi pregon po njihovih navedbah 250.000 Srbov med operacijami Blisk in Nevihta leta 1995.

Izrazili so prepričanje, da bi lahko nasveti tujih "svetovalcev" oblastem v Kijevu ustvarili nevarno iluzijo o možnosti izvajanja podobnega vojaškega scenarija v Donecku in Lugansku, kar ne bo pomagalo pri krepitvi varnosti na jugovzhodu Ukrajine,

"Ta korak, ki ga je uradno potrdil predsednik hrvaške vlade Andrej Plenković, je resno zaskrbljujoč," so izpostavili v Moskvi.

Rusija: Hrvati, ukvarjajte se s svojimi problemi

Menijo, da bi nova "paralelna struktura" lahko odvrnila pozornost kijevskih oblasti od izpolnjevanja zavez iz dogovorov iz Minska, ki so temelj za reševanje krize v Ukrajini.
Pozvali so Zagreb, naj se namesto "svetovanja" Ukrajini bolj ukvarja s svojimi problemi glede pravic Srbov in ostalih narodnih manjšin na Hrvaškem.

Kot so še sporočili, hrvaški predlog obravnavajo tudi v kontekstu napovedi o zagonu hrvaško-ukrajinskega vojaško-tehničnega sodelovanja.

Plenković je v Kijevu tudi dejal, da Hrvaška podpira ozemeljsko celovitost, suverenost in neodvisnost Ukrajine ter izvajanje politike nepriznavanja ruske nezakonite priključitve Krima.
Rusko zunanje ministrstvo je v zvezi s tem zatrdilo, da je bila združitev Krima z Rusijo "posledica svobodne in legitimne volje prebivalcev Krima".

Plenković je pred prevzemom premierskega položaja na Hrvaškem vodil odbor Evropskega parlamenta za približevanje Evropske unije in Ukrajine ter je večkrat omenjal primer hrvaške mirne reintegracije, ki je potekala pod okriljem ZN, kot dolgoročen model za rešitev krize v Ukrajini.

Po izbruhu spopadov v Ukrajini je Zagreb pomagal pri zdravljenju ukrajinskih vojakov in opremljanju ukrajinskih policijskih enot ter z nasveti za oskrbo beguncev.

Hrvaška sicer že dve leti nima veleposlanika v Moskvi, predvsem zaradi notranjepolitičnih razmer na Hrvaškem.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 23

  • 15:55 25. November 2016.

    Ti pa si res odštekan da so ti te fašisti pri srcu. Mislim da si sedaj povedal svoje in da …

  • 10:43 25. November 2016.

    Jožica, bolje fašistično in patriotsko, kot internacionalistično boljševiško neuvrščeno in kar je najpomembneje zmešano politiko, kot pri nas. Iz kompleksa …

  • 18:43 24. November 2016.

    Tebi bo nekaj jasno šele takrat , ko te bo Rdečearmejc vrgel na hrbet !

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.