Kmalu otroci s tremi starši?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Otroci s tremi starši bi lahko bili realnost v roku treh let. Z uporabo IVF tehnike bi namreč zarodku z nepoškodovanimi molekulami DNK tretje osebe preprečili razvoj dednih bolezni.
Oglej si celoten članek

Znanstveniki so že rezervirali 7,1 milijona evrov za razvoj prelomne tehnike zdravljenja, ki bi lahko preprečilo genetske spremembe, ki vplivajo na delovanje srca, mišic ali možganov.

Metoda je precej kontroverzna, saj bi bilo treba zarodku dodati nepoškodovane gene tretje osebe. Trenutna zakonodaja znanstvenikom takšnih posegov ne dovoljuje, poroča The Telegraph.

99,8 odstotka DNK posameznika se deduje od očeta in matere, preostanek pa predstavljajo mitohondriji, kjer so samo dedni materiali od matere.

Napake v mitohondrijih vsako leto povzročijo pri enem od 200 otrok v Veliki Britaniji nastanek neozdravljivih bolezni, kot na primer mišično distrofijo in cerebralno paralizo pri enem od 6.500 ljudi.

"Izkorenili bi bolezni"

Raziskovalci v Newcastlu so prepričani, da so razvili metodo, ki bi lahko preprečila dedovanje bolezni in jih potencialno izkoreninili. "Tukaj je pomembno to, da bi ustavili prenos bolezni. Če bi se tehnika izkazala za varno in učinkovito, mislim, da bi lahko v celoti preprečili prenos dednih bolezni," je dejal vodja raziskave Doug Turnbull.

Zdravniki bi tako iz jajčeca donatorke vzeli nepoškodovane gene in jih vnesli v jajčece biološke matere. Otrok bi tako podedoval gene od matere in očeta, mitohondrijsko DNK pa bi podedoval od donatorke. Z drugimi besedami bi tako imel otrok v sebi genski material treh oseb.

"Kot da bi zamenjali baterijo"

Vodja Wellcome Trusta Mark Walport je ob tem dejal, da bi bil genetski vpliv mitohondrijske DNK tretje osebe tako majhen kot zamenjava baterije v fotoaparatu.

Zadnjo besedo pri tem, ali bi lahko tehniko začeli uporabljati, bo po dodatnih raziskavah imelo britansko zdravstveno ministrstvo. Tam so že dejali, da bodo pred tem opravili široko javno razpravo.

Od odziva javnosti bo nato odvisno, ali bodo posege tudi dejansko preselili iz laboratorijev v bolnišnice.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.