Matične celice za nesmrtnost?

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Nedavno odkritje nizozemskih znanstvenikov trditev, da nič ni tako negotovega, kot je smrt, postavlja v drugačno luč. Z matičnimi celicami bi si lahko podaljševali življenje.
Oglej si celoten članek

Zahvaljujoč razvoju medicine ljudje danes živimo dlje kot še pred desetletji. Čeprav nam znanost še ne more obljubiti večnosti, pa znanstveniki po vsem svetu v številnih raziskavah odkrivajo, kateri procesi v organizmu sprožajo staranje, pešanje tkiva in organov ter kako še bolj odložiti umiranje.

Analiza krvi nedavno najstarejše ženske na svetu, Nizozemke Hendrikje van Andel-Schipper, ki je umrla v svojem 115. letu, ponuja možne odgovore. Kljub visoki starosti je bila čila in zdrava tako umsko kot telesno. Že ko je bila stara 85 let, je svoje telo zapisala znanosti; s pogojem, da vse rezultate preiskav javno objavijo. Genetiki so tako lahko preiskovali njene "supergene".

Matične celice se trošijo

Analizirali so kri in druga tkiva 115-letnice, da bi ugotovili, kako je starost vplivala nanje. Rezultati so pokazali, da je življenjska doba odvisna tudi od sposobnosti matičnih celic, da nadaljujejo vsakodnevne procese obnavljanja tkiva. Ko v določenem trenutku te celice začnejo odmirati, se prenehajo obnavljati tudi vitalni organi.

Vzorec krvi Hendrikje van Andel-Schipper je pokazal, da sta se pri koncu njenega življenja ohranili le dve aktivni matični celici, ki sta vzdrževali raven belih krvničk. "Pomislila sem, da je to nemogoče; bila sem prepričana, da je nastala napaka," je odkritje komentirala vodja raziskav z medicinskega centra v Amsterdamu.

Človek se rodi z okrog 1.300 aktivnimi matičnimi celicami, ki se nenehno delijo in tako  regenerirajo kri. "Ali to pomeni, da obstaja življenjska doba matičnih celic in s tem življenjska doba našega organizma? V prihodnosti bi si tako lahko podaljševali življenje z matičnimi celicami, ki bi jih shranili v mladosti," po pisanju tamkajšnjih medijev zaključujejo v Amsterdamu. 

Ni vse v celicah ...

Matične celice sicer že danes zdravstvo uspešno uporablja za zdravljenje več kot 70 bolezni, velik napredek v medicini pa obeta nove možnosti zdravljenja trenutno še neozdravljivih bolezni v prihodnosti. Morda tudi podaljševanja življenja?

Znanstveniki potrjujejo, da tovrstne raziskave odpirajo možnosti pomlajevanja z matičnimi celicami, shranjenimi v zgodnjih letih. Kljub temu pa spomnijo, da čeprav ima kri dominantno vlogo pri morebitnem daljšanju življenjske dobe, je najpogostejši vzrok smrti še vedno odpovedovanje različnih organov.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.