Moški sem, ne jočem, a srce imam zlomljeno

Foto: EPI
Foto: EPI
Britanski Guardian je objavil reportažo o življenju migrantov, ki so obtičali v Bosni in Hercegovini.
Oglej si celoten članek

Z migranti v Bosni in Hercegovini je govoril novinar Shaun Walker, ki se je osredotočil zlasti na odnos hrvaške policije do njih. Izpovedi migrantov, nameščenih v Veliki Kladuši, govorijo o razbitih mobilnih telefonih, krajah, nasilju in napadih s psi.

Migranti čakajo na razrešitev svoje situacije, statusa, predvsem pa priložnost za vstop v Zahodno Evropo. Pričajo o nasilju, ki je sicer res težko preverljivo, a glede na številčnost prijav je to težko prezreti, piše Guardian.

"Pred desetimi dnevi so nam vzeli ves denar, ki smo ga imeli. Več kot tisoč evrov. Raztrgali so mi vozovnico in me začeli pretepati. Svoje življenje tvegamo v planinah. Ne spimo, morda bomo umrli. V redi, policija nas ujame in nas vrne nazaj, to razumem. Vendar zakaj nas pretepajo? Zakaj nas ponižujejo?" se v izpovedi za Guardian sprašuje 30-letni Chouaïb iz Alžirije.

V lanskem letu je v Bosno in Hercegovino vstopilo manj kot tisoč migrantov, letos je številka bistveno višja, prišlo jih je najmanj devet tisoč. Večina jih prihaja iz Afganistana, Iana in Sirije, na poti so že po dve, tri leta. V Veliki Kladuši na obrobju mesta v improviziranem šotorišču živi okrog 400 ljudi. Tihotapci ljudi običajno računajo 2.500 evrov za prevoz v Italijo. Tisti, ki denarja nimajo, tedne hodijo proti meji. Ponoči hodijo, podnevi spijo. Skušajo ostali v gozdu, vasem se ne približujejo. Nekatere ujamejo pred mejo s Slovenijo, nekateri na poti umrejo.

Begunec Pretepli naj bi ga hrvaški policisti

"Če ne bi imel otrok, bi se že ubil"

39-letni Azam iz Afganistana je za Guardian povedal, da je s svojim sinom in hčerko, ki sta stara 11 in 12 let, 13 dni hodil na poti proti Italiji. "Ostali smo brez hrane in vode, zato smo morali iz gozda. Bili smo izčrpani. Pomagala jim je Hrvatica, ki je bila zaskrbljena za otroka. Dala jim je nekaj denarja in vode ter jim pokazala pot do slovenske meje. Pri tem jih je opazil še nekdo in jih prijavil policiji. Potem, ko so jih zadržali v priporu, so jih odpeljali nazaj preko meje in jih sredi ničesar pustili same, da so našli pot do šotorišča v Veliki Kladuši. Azam je povedal, da so jim policisti vzeli zadnji denar, 400 evrov.

Azam je povedal še, da niti več ne ve, kolikorat so skušali prečkati mejo. "Pretepali so me, kradli, vse to pred otrokoma. Izobražen sem, iz izobražene družine, hrvaška policija pa se do nas obnaša kot do živali. Moja hčerka je stara 11 let, to ni mesto za otroka. Moški sem in ne bi smel jokati, a moje srce je zlomljeno. Če ne bi imel otrok, bi se že zdavnaj ubil. To je res preveč."

Na vprašanje, ali hrvaška policija v resnici uporablja nasilne metode, je Husein Kučić, šef Rdčeega križa na območju Unsko-sanskega kantona odgovoril, da s 100-odstotno gotovostjo ne more jamčiti za vsak primer izrečene pritožbe, a da je njegov odgovor generalno pritrdilen.

Guardian v reportaži navaja še številne izpovedi migrantov, ki pričajo o nasilnem vedenju, pretepanju, krajah hrvaške policije.

Nečloveško Avstrija: Pustili so jih, da se zadušijo, umrlo 71 ljudi

Slovenija Danes in včeraj na južni meji prijeli 31 ilegalcev

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 29

  • 17:23 17. Avgust 2018.

    Užgat po hrbtu in deport v Savdsko Arabijo ali ostalim musli državam v regiji brez vojn. Zakaj prav "EU", ve …

  • 13:32 16. Avgust 2018.

    Ko berem vse te komentarje, vidim da nobeden pojma nima kako se take krize resujejo. Kdo je glavni krivec za …

  • 13:12 16. Avgust 2018.

    Open society - Soros ... to je težava z imigranti..

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.