Obama pometa pod preprogo

Foto: Žurnal24 barack obama reuters 031108
Predsednik Obama uslužbencev, ki so vključeni v vprašljivo zasliševanje pripornikov v Guantanamu, ne bo preganjal. Obveščevalni agenciji bi rad zagotovil zaupanje, ki ga potrebujejo za opravljanje svojega dela.
Oglej si celoten članek
 
 

Vladni uradniki so kršili zelo resne zakonodaje. Če ne bodo nosili posledic, bodo naš pravni sistem postavili pod vprašaj in hkrati dopustili možnost, da se podobne kršitve ponovijo.

Center za ustavne pravice o tem, zakaj bi morali uradnike Busheve uprave preganjati.

 
Center za ustavne pravice – neprofitna organizacija, ki so jo ustanovili odvetniki, ki so se v 60. letih borili za državljanske pravice, bo sprejela Obamovo odločitev, da ne preganjajo uradnikov, ki so ukazali mučenje v Guantanamu. "To je največje razočaranje sedanje uprave, za katero se zdi, da noče podpreti zakona, na podlagi katerega bi preganjali uradnike, ki so storili kazniva dejanja," je dejal predstavnik organizacije. Center za ustavne pravice se še vedno trudi s pregonom visokih uradnikov Busheve administracije. Pri tem trdijo, da čeprav je agentom Cie, ki so tehnike mučenja izvajali, zagotovljena imuniteta, pa so uradniki tisti, ki so celotni program mučenja zasnovali, utemeljili in odredili. "Uradniki so tisti, ki so odgovorni za kršenje domačega in mednarodnega prava, in njih bi morali preganjati," so poudarili na centru.

Obama bi rad pozabil preteklost
Barack Obama je dejal, da je zdaj čas za premislek. "V zvezi s celotno zadevo spoštujem občutke, ki jih je situacija prinesla. Šli smo skozi temno in boleče poglavje v naši zgodovini. Vendar v času velikih izzivov in neenotnosti z iskanjem krivca in prelaganjem krivde zgolj zapravljamo čas in energijo," je dejal Obama.

Zakoni so smiselni, le če jih vršimo
Larry Cox, ameriški predstavnik Amnesty Internationala, je zavrnil ta argument, saj naj bi imele ZDA dovolj časa za premislek. Navedel je še, da so informacije o dogajanju v vojaškem oporišču Guantanamo dolgo časa krožile med uradniki in tudi v medijih. "Obama je dejal, da so Američani narod zakonodaje, ampak zakoni imajo pomen le, če so izvršeni," je pojasnil svoje stališče Cox. Dodal je še, da imajo ZDA jasne zakone, ki prepovedujejo mučenje, in hkrati dve tretjini Američanov podpira preiskavo dejanj, ki so bila storjena v njihovem imenu. "Tega dejanja ne bi imenoval iskanje krivca, temveč klic k pravičnosti, ki je prišel veliko prepozno," so bile besede Larryja Coxa.

Leon Panetta, novi direktor Cie, je svojim zaposlenim zagotovil, da sam ostro nasprotuje prizadevanjem za preiskovanja ali kaznovanje tistih, ki samo ubogajo ukaze. "Čeprav sedanja administracija vzpostavlja novo politiko, ostaja dejstvo, da je imela obveščevalna agencija CIA za pridržanje in zaslišanje obtoženih dovoljenje s strani vlade."
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.