Po Fukušimi mutacije pri 52 % metuljev

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Odkritje japonskih znanstvenikov vzbuja skrbi, da bo radioaktivnost jedrske elektrarne v Fukušimi prizadela tudi druge živalske vrste in ljudi.
Oglej si celoten članek

Približno 12 odstotkov metuljev vrste Pseudozizeeria maha, ki so bili kot ličinke izpostavljeni jedrski nesreči v Fukušimi, je imelo biološke nepravilnosti, med drugim manjša krila in poškodovane oči, so sporočili japonski znanstveniki.

Žuželke so redili v laboratoriju blizu območja radioaktivnega sevanja in 18 odstotkov njihovih potomcev je podedovalo podobne težave. Pri tretji generaciji metuljev so se anomalije pojavile že pri 34 odstotkih živali, čeprav je bil eden od staršev iz nekontaminiranega vzorca.

Anomalije vzbujajo skrb

Raziskovalci so septembra lani, šest mesecev po nesreči, zbrali še dodatnih 240 metuljev z območja Fukušime. Anomalije so zabeležili pri 52 odstotkih metuljev. Znanstveniki so nato izvedli primerjalni test na Okinavi, kjer so metulje izpostavili nizkim stopnjam sevanja. Pri metuljih je do anomalij prišlo v podobni meri kot v Fukušimi.

"Prišli smo do zaključka, da so radioaktivne snovi iz jedrske elektrarne Fukušima poškodovale gene metuljev," je dejal vodja raziskave Joji Otaki. Rezultati raziskave pa na Japonskem povzročajo skrbi o dolgoročnih posledicah izpusta radioaktivnih snovi pri ljudeh, ki so bili radiaciji izpostavljeni v dnevih in tednih po jedrski nesreči.

Poskusi tudi na drugih živalih

A Otaki je opozoril, da z njihovo raziskavo o vplivu radiacije na metulje ni mogoče neposredno sklepati o posledicah radiacije pri ljudeh in drugih živalskih vrstah. Zatrdil je, da bodo podobne poskuse izvedli pri drugih živalih.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • dd
    12:08 14. Avgust 2012.

    Žalostno, ampak se vsa dognanja o radioaktivni škodljivosti na ljudi, pomete pod preprogo, da lahko nekateri bogatijo.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.