Račun bodo plačali giganti

Foto: Žurnal24 V Louisiani so izredne razmere razglasili že v četrtek. Foto: Žurnal24 Na tem območju se nahajajo tudi čaplje. Foto: Žurnal24 Številne ptice so ogrožene zaradi naftnega madeža. Foto: Žurnal24 Naftni madež, ki je nastal po eksploziji na naftni ploščadi, je v petek že doseg Foto: Žurnal24 Številne ptice so ogrožene zaradi naftnega madeža. Foto: Žurnal24 Številne ptice so ogrožene zaradi naftnega madeža. Foto: Žurnal24 Naftni madež se je po Mehiškem zalivu začel širiti po nesreči 20. aprila. Foto: Žurnal24 Številne ptice so ogrožene zaradi naftnega madeža. Foto: Žurnal24 Severne morske vrane so našli prekrite z nafto. Foto: Žurnal24 V Louisiani so izredne razmere razglasili že v četrtek. Foto: Žurnal24 To območje je poseljeno tudi s pelikani. Foto: Žurnal24 To območje je poseljeno tudi s pelikani. Foto: Žurnal24 Ogrožene so tudi velike pliskavke. Foto: Žurnal24 Med ogroženimi živalskimi vrstami je tudi kit glavač. Foto: Žurnal24 ZDA grozi največja ekološka katastrofa v zgodovini. (Foto: Reuters)
Ameriški predsednik Barack Obama je grozljiv naftni madež, ki objema precejšen del Mehiškega zaliva, označil za okoljsko katastrofo nepredvidljivih razsežnosti. "Za razlitje je kriva BP," dodaja.
Oglej si celoten članek
Za razlitje je odgovorna BP, tako da bodo oni plačali račun.
Barack Obama

Predsednik je pred predstavniki sedme sile v Louisiani dejal, da bo ameriška vlada naredila vse, kar je v njeni moči, da bo očistila morje, in dodal, da je za katastrofo odgovorna naftna družba British Petroleum (BP), ki bo morala nastalo škodo poplačati. "Zdaj se je treba  osredotočiti na preprečevanje nadaljnje okoljske škode v Mehiškem zalivu," je dodal Obama.

V multinacionalki BP zatrjujejo, da bodo začasne ukrepe, ki bi lahko zajezili razlitje, vzpostavili v naslednjem tednu. "Vrtanje dodatne vrtine, s katero bi nafto preusmerili v novo naftno ploščad, kar bi posledično dokončno preprečilo nadaljnje izlivanje nafte, bi lahko trajalo naslednje tri mesece," so še zapisali v izjavi za javnost.

Katastrofa, ki se bo zapisala v zgodovino
Naftni madež se širi s hitrostjo, ki je strokovnjaki niso pričakovali. Če bo šlo tako naprej, bo ekološka katastrofa v nekaj tednih zasenčila nesrečo tankerja Exxon Valdez iz leta 1989, ki velja za najhujšo naravno katastrofo v ZDA, povezano z nafto. Takrat je v morje odteklo 11 milijonov litrov nafte.

"Nafta, ki še vedno pušča iz vrtine, lahko resno poškoduje ekonomijo in okolje držav ob Mehiškem zalivu. Posledično lahko katastrofa ogrozi življenja tisočih Američanov, ki jim te dežele predstavljajo dom," je še dodal predsednik.  

Le korak od obale

Po zadnjih podatkih je naftni madež, ki se razteza na površini 9000 kvadratnih kilometrov, od jugovzhodne obale oddaljen le še slabih 15 kilometrov.

"Za razlitje je odgovorna BP, tako da bodo  račun plačali oni," je še dodal predsednik Obama. Predstavniki podjetja so odgovorili, da bodo prevzeli legitimno odgovornost za nastalo škodo.

Foto: Žurnal24 Države bodo tožile odgovorne
Razmere na območju so sicer vedno bolj dramatične, k čemur prispeva tudi slabo vreme z močnim vetrom. Oblasti so v nedeljo izdale prepoved ribarjenja v najbolj prizadetih obalnih vodah. Na tisoče ribičev se zdaj boji za svoj obstoj.

Ameriške zvezne države Misisipi, Alabama in Florida so že razglasile izredne razmere in razmišljajo o skupni tožbi naftnega podjetja.

Ploščad BP je po požaru in eksploziji 22. aprila potonila. Od takrat je v morje izteklo okoli 700 ton nafte na dan. Po ocenah strokovnjakov se je velikost naftnega madeža od nesreče povečala trikrat, na nekaterih obalnih območjih pa so že našli prve ptice, umazane z nafto.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.