Skoraj dve tretjini nevarnih izdelkov je kitajskih

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
V lanskem letu je sistem hitrega obveščanja evropskih potrošnikov zabeležil 3,8 odstotno povečanje ukrepov zoper nevarne izdelke.
Oglej si celoten članek

Evropski sistem hitrega obveščanja (RAPEX), ki evropske potrošnike že deset let obvešča o nevarnih neživilskih izdelkih na skupnem evropskem trgu, ugotavlja, da so države članice EU lani zoper nevarne izdelke sprejele 2364 ukrepov, kar v primerjavi z letom 2012 predstavlja 3,8-odstotno povečanje.

Zveza potrošnikov Slovenije je lani objavila odpoklic 48 izdelkov, v prvih treh mesecih letošnjega leta pa že 11. "Z objavami želimo potrošnike opozoriti na tveganja, ki so jim z uporabo spornega izdelka izpostavljeni, in jih seznaniti s pravicami, ki jih v tem primeru imajo - vračilo izdelka v trgovino ob vračilu kupnine," so sporočili iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS).

Prednjačijo Kitajci 

Lani sta polovico vseh odkritih nevarnih izdelkov predstavljali skupini oblačila, tekstil in modni izdelki ter igrače (obe skupini po 25 odstotkov). Med najpogostejšimi tveganji, ki bi jih povzročili ti izdelki, sta kemično tveganje ter nevarnost zadavljenja, poškodb in zadušitve.

Po skupinah odpoklicanih izdelkov sledijo električne naprave in oprema (devet odstotkov), motorna vozila (sedem odstotkov) in kozmetični izdelki (štirje odstotki). Več kot polovica (64 odstotkov) vseh obvestil o nevarnih izdelkih se je nanašalo na izdelke s kitajskim poreklom, 15 odstotkov nevarnih izdelkov pa je bilo proizvedenih v državah EU.

Novi predlogi že pripravljeni

"Številke dokazujejo, da se nevarni izdelki še vedno izmuznejo varnostni mreži. To je kršitev temeljne zahteve, da smejo prodajalci in proizvajalci na trg ponuditi le varne izdelke," je po navedbah ZPS dejala Monique Goyens, generalna direktorica evropska potrošniške organizacije BEUC.

Več kot leto dni pa so že pripravljeni novi predlogi za izboljšanje obstoječega sistema, med drugim obveza o označevanju naslova proizvajalca in uvoznika ter serijske številke izdelka, kar bi zagotovilo boljšo sledljivost proizvodov. Vendar so nesoglasja med vladami držav članic privedla do zastoja in blokade dogovora politikov v korist potrošnikov, je opozorila Goyensova.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.