To je slovenska najdaljša beseda

Foto: Jaka Dimc
Foto: Jaka Dimc
Najdaljša slovenska beseda ima le 26 črk.
Oglej si celoten članek

Najdaljša slovenska beseda glede na Slovar slovenskega knjižnega jezika je dialéktičnomaterialístičen. To je  pridevnik s pomenom: nanašajoč se na dialektični materializem (dialéktičnomaterialístični pogled na življenje).

Tesno za petami so ji po navedbah Wikipedije buržoaznonacionalističen, starocerkvenoslovanščina in vsezaverodomcesarjevstvo!

Z zlaganjem števnikov dobimo lahko še daljše besede.

Najdaljša slovenska beseda brez samoglasnikov je vzbrst s šestimi soglasniki,

Na Hrvaškem si lomijo jezike zaradi prestolonaslednice

Kot je danes poročal STA, imajo na Hrvaškem najdaljšo besedo s 30 črkami, prijestolonasljednikovičičinima. Gre za naziv prestolonaslednikove žene v svojilnem pridevniku v sklonu v množini. Je najdaljša hrvaška beseda, če odštejejo velike številke, ki jih lahko pišejo kot eno samo besedo.

Prijestolonasljednikovica ali soproga prestolonaslednika je zahtevna za izgovorjavo, tudi če gre za pomanjševalnico prestolonasljednikovičica ali za svojilni pridevnik prijestolonasljednikovičičina, pojasnjujejo hrvaški jezikoslovci.

Najdaljša beseda na svetu je...

Najdaljša beseda v hrvaškem jeziku sicer ni niti približno tako dolga kot najdaljša beseda, ki jo omenja Guinnessova knjiga rekordov. Je v sanskrtu in ima skoraj 430 znakov.

V angleškem jeziku kot najdaljšo besedo omenjajo tudi kemijsko ime za človeški protein titin, ki ima 189.819 črk. Za njegovo izgovorjavo je potrebnega tri ure in pol.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.