Udarni val meteorja dvakrat okoli Zemlje

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Udarni val meteorja, ki je februarja letos nad Rusijo povzročil pravi kaos, je bil tako močan, da je kar dvakrat obšel Zemljo, pravijo znanstveniki.
Oglej si celoten članek

Znanstveniki so uporabili sistem senzorjev in ugotovili, da je šlo za najmočnejši tovrsten dogodek do sedaj, poroča BBC. Ko je nad območjem Čeljabinska eksplodiral v ozračju 17 metrov dolg in 10 tisoč ton težak meteorit, je bilo pri tem poškodovanih več kot tisoč oseb.

Znanstveniki so vzeli pod drobnogled izredno nizke frekvence zvočnih valov, ki so poznani pod imenom infrazvok. Gre za longitudinalno valovanje s frekvenco pod 15 Hz, ki ga človeško uho ne more slišati. Infrazvok lahko nastane pri testiranju nuklearnih eksplozij, sistem pa lahko zazna tudi druge eksplozije, kot je bila na primer eksplozija meteorja nad Rusijo.

Alexis Le Pichon iz Komisije za atomsko energijo v Franciji je s sodelavci ugotovil, da je bila eksplozivna energija trčenja enaka eksploziji 460 000 ton eksploziva TNT. To pomeni, da je bila močnejša od meteorja, ki je v Sibiriji treščil leta 1908. Takratni meteor je trčil s silo, enakovredno petim milijonom ton TNT-ja, kar je več stokrat močnejše kot atomska bomba nad Hirošimo.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 12:58 28. Junij 2013.

    sam, RES !!! Zgleda da Nevedo Ne Kaj berejo in Ne kaj Pišejo !!! So se izšolali za butlje, ali …

  • 10:54 28. Junij 2013.

    "...energija trčenja enaka eksploziji 460 000 ton eksploziva TNT..."<br /><br />"...Takratni meteor je trčil s silo, enakovredno petim milijonom ton …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.