Britanski znanstveniki bodo genetsko modificirali človeški zarodek

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Britanske oblasti so prižgale zeleno luč za gensko spreminjanje človeških zarodkov v raziskavah neplodnosti in spontanih splavov. Odločitev bo gotovo sprožila polemike glede etičnosti tovrstnih raziskav.
Oglej si celoten članek

Britanski organ za plodnost in embriologijo je britanskim znanstvenikom odobril uporabo tehnike genetskega modificiranja zarodka, ki naj bi omogočila boljše razumevanje najzgodnejšega razvoja človeškega zarodka ter razlogov za zgodnji splav.  

Kateri geni so potrebni za zdravega otroka?

"Spontani splavi in neplodnost so izjemno pogosti, a jih ne razumemo najbolje. Radi bi razumeli, kateri geni so potrebni, da se človeški zarodek uspešno razvije v zdravega otroka," je povedala vodja raziskovalne ekipe Kathy Niakan.

Boljše zdravljenje neplodnosti

Na Inštitutu Francis Crick v Londonu bodo raziskovali dogajanje v prvih sedmih dnevih od oploditve jajčeca, torej od razvoja ene same celice v blastociste s približno 250 celicami. Z uporabo genske manipulacije  bodo raziskovalci poskušali zbrati nova spoznanja o našem DNK. Z novimi dognanji bi lahko tudi izboljšali kakovost zarodkov pri zunanjematerničnih oploditvah in zdravljenje neplodnosti.

Po 14 dnevih bodo zarodek uničili

Foto: Žurnal24 Če bi se višina plačila za donacijo drastično povečala, namen darovanja ne bi bi Niakanova bo poskušala najti gene, ki delujejo v prvih dneh po oploditvi, ko zarodek razvije plast celic, ki kasneje postane placenta. Zarodke bodo spreminjali s tehniko, ki znanstvenikom omogoča vstavljanje, odstranjevanje in popravljanje DNK znotraj celice. Iz zarodkov se ne bodo razvili otroci, saj jih lahko uporabljajo le za osnovne raziskave in jih bodo v 14 dneh uničili. V raziskavah bodo uporabili zarodke, ki bi jih sicer uničili. Darovali naj bi jih pari, ki so bili na umetni oploditvi in jih ne potrebujejo.

Oblikovanje dizajnerskih otrok?

Znanstveniki za začetek izvajanja poskusov potrebujejo še potrditev etične komisije. Medtem ko kritiki svarijo pred možnostjo ustvarjanja "dizajnerskih dojenčkov", znanstveniki pozdravljajo odobritev raziskav.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.