Pitje vode: Pozabite na pravilo

Foto: Boštjan Tacol
Foto: Boštjan Tacol
Prisluhniti je treba organizmu oziroma grlu, izhaja iz študije.
Oglej si celoten članek

Pozabite na pravilo osmih kozarcev vode dnevno, saj to, vsaj glede na ugotovitve avstralskih znanstvenikov, ne velja za vsakogar.

Obstaja preprost način, na katerega posameznik ugotovi, koliko vode mora vnesti v telo, da bo dovolj hidriran. Prisluhniti mora svojemu organizmu oziroma. grlu, izhaja iz študije, objavljene na portalu Medical News Today.

Potreba po tekočini je individualna

Avstralski znanstveniki so v študiji prvič uspeli dokazati, da je potešenemu človeku oziroma tistemu, ki ni žejen, težko še naprej požirati tekočino, tudi če gre samo za vodo. Odkrili so namreč mehanizem, ki uravnana vnos tekočine v organizem in posamezniku preprečuje, da bi popil preveč vode. Te ugotovitve podpirajo dejstvo, da je potreba po tekočini individualna.

Pravilo osmih kozarcev na dan

Za pravilo osmih kozarcev vode dnevno na drugi strani ni znanstvenih dokazov, kot tudi ne za to, kolikšen je optimalen vnos tekočine za posamičen organizem, pravijo znanstveniki z avstralskega Inštituta za medicino. Kot poudarjajo, pravilu osmih kozarcev vode dnevno zato ne gre slepo slediti.

Težko je šla po grlu

Znanstveniki so študijo opravili na 20 sodelujočih, od katerih so zahtevali, da veliko količino vode popijejo neposredno po telesnem udejstvovanju, torej takrat, ko so bili zelo žejni, in kasneje čez dan, ko niso bili tako zelo žejni ali sploh niso bili žejni. V obeh primerih so morali sodelujoči oceniti, kako težko jim je bilo spraviti vodo po grlu.

V primerjavi z vodo, ki so jo spili neposredno po vadbi, jim je bilo vodo kasneje čez dan, ko žeje niso občutili oz. ko so bili manj žejni, popiti trikrat teže, so povedali.

Pri vsem skupaj je dobra novica to, da vam tekočina, ki ste jo vnesli v telo, tudi če dnevno iz čiste discipline spijete osem kozarcev vode, ne bo škodila. Na drugi strani pa nekateri ljudje potrebujejo tudi več vode dnevn

Tudi preveč lahko škodi

Problematičen bi bil vnos resnično prevelike količine tekočine v telo, kar bi lahko v hudih primerih vodilo v zastrupitev z vodo ali hiponatriemijo oz. motnje v elektrolitih, ki jih prinaša znižana količina natrija v krvi. Prekomeren vnos tekočine v težjih primerih vodi v otekanje celic, kar se izraža s slabostjo, bruhanjem, izgubo zavesti, komo, v najtežjih primer pa lahko sledi tudi smrt.

dezurni@zurnal24.si

 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.